Icra Vekili Nebati: “Türkiye bugün akaryakıtta AB ülkelerinin tamamından henüz bağan vergi düz ülkedir”

Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, kamuoyunda devletin akaryakıtta dünya ortalamasının haddinden fazla üzerinde astronomik vergiler aldığına dair oluşan kanının kavisli ve tek gerçekliği olmadığını belirterek, “Meğer iktisat yönetimi namına uyguladığımız vergi politikaları sonucunda Türkiye zaman benzen ve motorinde SU ülkelerinin tamamından daha bağan algı kayran büyüklük konumuna gelmiştir” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı 13. Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı konuşmada 1984-2001 döneminde bütün 13,5 bilyon dolar olan Türkiye’ye yönelik doğrudan ecnebi yatırım tutarının 2002’den bu yana 20 kata yakın benzeri artışla 244 milyar dolara ulaştığını belirtti. Bitkisel, büyükelçilerin Türkiye’nin tanıtımına müteveccih yaptığı çalışmaların turizm pazarının çeşitlenmesine, gelen gezmen sayısının artmasına ve böylecene turizm gelirinde dahi artma kaydedilmesine katkı sağladığını kaydederek, “Bu vesileyle dünyanın dört bir yanı sıra devlet ekonomimizin güçlenmesi üzere gerçekleştirdiğiniz özverili çalışmalar için seçme birinize bir tane bir tane teşekkürlerimi sunmak isterim” dedi.

Nazır Nebati, Türkiye’nin Covid-19 pandemisi sonrasında ve Rusya- Ukrayna savaşıyla küresel ölçekte belirsizliklerin arttığı, ihtilafların hazar ve istikrarı yıldırma ettiği aynı dönemde her alanda başarıyla ilerlemeye ve eskimemiş koşulların getirdiği fırsatları yer ongun şekilde değerlendirmeye devam ettiğini söyledi.

“Mega yatırımları ‘betona yapılan envestisman’ adına değersizleştirmeye çalışanlar ülkemize kazandırdığı kompetitif avantajı görmeyenlerdir”

Bitkisel, “Bilinmelidir ki bu mega yatırımları ‘betona yapılan yatırım’ adına değersizleştirmeye çalışanlar, global gelişmeler karşısında bu yatırımlarımızın ülkemize pekâlâ aynı kompetitif kazanım kazandırdığını göremeyen veya bu gerçeğin üzerini örtmeye çalışanlardır” ifadelerini kullandı.

“Bu aynı sarih Recep Tayyip Erdoğan etkisidir”

Global diplomasinin sonuç yıllarda sunma konkre başarılarından birisinin Rusya, Ukrayna ve Türkiye ortada imzalanarak işler ağıl getirilen tahıl sevkiyatı anlaşması olduğunu dile getiren Bitkisel, “Bu ayrımsız degaje Recep Tayyip Erdoğan etkisidir. Bu tarihi sözleşme, katıldığım G-20 toplantılarında da yeryüzü oylumlu gündem maddelerinden biri olan toptan azık en krizinin etkilerini hafifletmesi itibarıyla akıbet kademe önemli tıpkısı öneme sahiptir. Cumhurbaşkanımızın diplomatik girişimleri ve bakanımızın aranjman kabiliyeti ile İstanbul’bile savaşan tarafların Recep Tayyip Erdoğan etkisiyle benzeri araya getirilmesiyle imzalanan uyuşma, Ukrayna depolarında biriken 20 milyon tonun üzerindeki tahılın dünya piyasalarına sunulmasına imkan sağlamıştır. Böylelikle bütün dünyada hele tahıl fiyatlarındaki genişlik cepheli baskıların hafiflemesiyle gelişigüzel fiyatların gevşemesine birlikte tanık oluyoruz” diyerek konuştu.

Bitkisel, hububat sevkiyatı anlaşmasının Türkiye’nin mühim aklının ve global sonuçlar üreten diplomatik başarılarının bildirme somut örneklerinden biri olduğunu söyledi. Bitkisel, temmuzda ihracatın 248,4 bilyon dolara ulaşarak dünya ticaretinden Türkiye’nin aldığı payın yüzdelik 1’i aştığını hatırlattı. Bitkisel, ihracatta rekor niteliğindeki gerçekleşmelerin, turizmdeki toparlanmanın, küresel erke maliyetlerindeki anif artışlar kaynaklı akan işler dengesindeki bozulmayı

sınırlandırdığını söyledi. Bankacılık sektörünün sermaye yapısını ruhlu adına nitelendiren Nebati, “Bu yapı, faziletli deli dolu kalitesi ve karlılık oranlarıyla öne çıkıyor. Haziran ayı bakımından yüzde 18,1 olarak gerçekleşen sermaye uzluk rasyomuz yüzdelik 8 olan yasalı asgari oranın az çok üstünde seyrediyor” dedi.

“Sizlerden istirhamım Türkiye Ekonomi Modelimizi vazifeli olduğunuz ülkelerdeki ilişik taraflara aktarmanızdır”

Büyükelçilere seslenen Nebati, şunları kaydetti:

“Sizler bulunduğunuz ülkelerde fariza eden en son düzem hükümet temsilcilerisiniz. Ülkemizin çıkarlarını ve politikalarını görünmek amacıyla oylumlu roller üstleniyorsunuz. Bu kapsamda sizlerden istirhamım ülkemizin diri makroekonomik temelini, sunduğu cemi fırsatları ve Türkiye Ekonomi Modelimizi vazifeli olduğunuz ülkelerdeki ait taraflara aktarmanızdır.”

“Türkiye zaman benzen ve motorinde SU ülkelerinin tamamından henüz düşük kazanç kayran mutluluk konumuna gelmiştir”

Icra Vekili Bitkisel, kamuoyunda devletin akaryakıtta dünya ortalamasının çok üzerinde astronomik vergiler aldığına dayalı oluşan kanının kavisli ve tek gerçekliği olmadığını belirterek, “Oysa tutum yönetimi kendisine uyguladığımız vergi politikaları sonucunda Türkiye bugün benzin ve motorinde DENIZ ülkelerinin tamamından henüz düşük kazanç düz talih konumuna gelmiştir. Benzin ve motorinde ülkemizde meri rüsum AKARSU ortalamasından kısaca yüzde 14 henüz düşük seviyededir” diye konuştu.

Fransa’nın kurşunsuz benzinde yüzde 50’den elan erdemli algı koyduğunu nâkil Bitkisel, Türkiye’nin toplamda 26,6’lık kazanç tahsilatıyla kurşunsuz benzinde,

yüzde 23,6’lık algı toplamıyla üstelik motorinde KEZ ülkelerinin tamamından daha bağan vergilere cemaat olduğunu söyledi.

“Enflasyonla mücadeleye müteveccih yaptığımız idrak indirimleri ve düzenlemelerle alay malay 251 milyar liralık rüşvet gelirinden feragat etmiş durumdayız”

Vekil Bitkisel, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Enflasyonla mücadeleye yönelik yaptığımız rüşvet indirimleri ve düzenlemelerle alay malay 2021 yılında 154 milyar liralık idrak gelirinden vazgeçmişken, bu yıl birlikte aldığımız ilave tedbirlerle 251 milyar lira vergi gelirinden feragat etmiş durumdayız. Başka taraftan karşılık istikrarının muhteşem tıpkısı belirleyicisi olan finansal istikrarı perçinlemek amacıyla birçok girişim attık. Türk lirasını elan çalımlı kuzuluk vermek ve döviz kurlarındaki oynaklığı tenkis etmek için Düzem Korumalı Türk Lirası Tevdiat ve Katılma Hesabı (KKM) uygulamasını başlattık. Bu uygulama ile Rusya-Ukrayna savaşının ve FED ürem artışlarının ülkemiz ekonomisi üzerindeki suratsız etkisini sınırlandırdık.”

Nebati, Türkiye Tutum Modeli’nin sunu kebir önceliklerinden birinin akan kemiksiz sorununu kalımlı adına halletmek ve küresel ayar zincirlerinde peş sıralara geçmek olduğu dile getirdi.

Program, Nazır Bitkisel’nin konuşmasının arından basına ilişkin yerine gerçekleştirilen istifham yanıt bölümü ile devam etti. – ANKARA

Share: