İki ilin paylaşılamayan lezzeti: Siirt’te kuzu, Bitlis’te inatçı hitit ile hazırlanıyor

İki ilin paylaşılamayan lezzeti: Siirt’te kuzu, Bitlis’te gâvur hitit ile hazırlanıyor

Adana’da Büryan kebabı tartışması eden Siirtli ve Bitlisli arkadaşlar, “Bitlis’te artık Siirt tescili aldı” diyerek konuyu tatlıya bağladı

Büryancı Korkmaz: “Siirtliler ve Bitlisliler büryan için tartışabiliyorlar. Biz muktezi açıklamaları yapıp onları aydınlatıyoruz”

ADANA Siirt ve Bitlis’te kuyu tandırlarda pişirilen Büryan kebabı iki ilde birlikte tescile kavuşmasına karşın aradaki tatlı rekabet bitmedi. Adana’bile büryan yiyici Siirtli ve Bitlisli eş grubu ilk atıştı ardından “Bitlis’te daha çok Siirt tescili aldı” diye konuyu tatlıya bağladı.

Siirt’te kuzu, Bitlis’te inatçı hitit ile hazırlanan Büryan kebabı iki ilin paylaşılamayan lezzeti olmaya devam ediyor. Kebabın başkenti Adana’de bir araya gelen Siirt ve Bitlisli hempa grubu Büryan kebabı tattılar. Arkası Sıra ‘Büryan kebabı nerenin?’ diye atıştılar.

Büryan kebabını Adana’ya getiren kebabçı Cihangir Korkmaz, büryanın Siirt’in olduğunu anlatım ederek, “Coğrafi işaret belgesini de alan Siirtimiz büryan kebabı ile meşhurdur. Misafirlerimiz tartışabiliyor kimi vakit amma şöyle aynı genişlik var. Siirt daha ilk Bitlis’ ilişkin bire bir ilçeymiş ondan sonraları Siirt memleket olunca haliyle tescili onlar almış. Adana’nın evvel büryancısı biziz. Büryan birde kendiliğinden semiz olduğu üzere Adana halkıda yağlı eti çokça seviyor. Siirtliler ve Bitlisliler büryan için tartışabiliyorlar. Biz lazım açıklamaları yapıp onları aydınlatıyoruz” dedi.

Siirtli Sağ Yakın, Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde birlikte büryandan bahsedildiği belirterek, “Orada üstelik yazıldığı kabil Büryan Siirt’in. Haliyle o dönemde Siirt Bitlis’e bağlıydı. Ondan kaynaklı Siirt büryanı hak etti. Yapılış şekli itibariyle de Siirt büryanı ve Bitlis büryanı ayrımlı. Büryanımız tasdiklenmiş onayı münfail Siirtindir” diye konuştu.

“Bitlis’ten bundan sonra Siirtlilere kaptırdık”

Bitlisli Cahit Tik üstelik, “Büryan Bitlis’in. Siirt’in diyenlere hem katılıyorum. Hem katılmıyorum. Bu büryan geçmiş Bitlis’te çıktı. Elan geçmiş Siirt bize bağlıydı. Bitlis ile tanıtıldı. Bilahare ayrılınca patentini aldılar. Biz başlattık. İlk Bitlis’te artık. Şuan Siirt’e sadık. Bitlis’ten daha çok Siirtlilere kaptırdık” diye konuştu.

Arkadaş grubu atışmanın arkası sıra Büryan kebabı yiyerek konuyu tatlıya bağladı.

Share: