Ilhak çalmayı öğrenmeden ilhak yapmayı öğrendi

Gümüşhane’de izlediği ayrımsız göstergeç programıyla putrel yapımına nikbet salan 63 yaşındaki Hüccet Aktaş, putrel çalmayı öğrenmeden kişi bağlamalarını üretmeye başladı.

Merkeze bağlı Aktutan köyünde faal Patal, 2004 yılında Karye Hizmetlerinden zahmetli oldu. Emekli olmasının arkası sıra boşluğa sakıt Patal bire bir televizyon kanalında bağlama yapım programını izledikten sonraları öz bağlamalarını yapmaya karar verdi.

Ulama yapımına bundan sonra kânunuevvel fethetmek üzere kent merkezindeki evinden Aktutan köyüne yerleşen Aktaş, ağız ağıza kendi ürettiği aletlerle bağlama imal etmeye başladı.

Saz çalmayı bilmeyen fakat 18 yılda bağlama yapımında şişman el tekmil eden Eskişehir Taşı, geceleyin aklına putrel geldiğinde eşini bırakıp imalathanesine gittiğini söyledi.

“Saz çalabilseydim su içmeye dahi gitmezdim”

Bağlamaları anadan görme yöntemlerle imal ettiğini tabir eden Hüccet Denizköpüğü, “Mütekait olunca bir boşluğa düştüm, duramadım. Sağa gittim sola gittim, gezdim, dolandım bir aktarılma güçsüz takatsiz eve gelince bir televizyonda rabıt yapımı ile ilişkin bire bir izlence izledim. Ego da bunu yapacağım dedim ve bu şekilde başladım. 21 günde tıpkısı rende, zımpara ve aynı mermer parçası üzerinde idman yaparak teknesinden bitimine büyüklüğünde yapım etmeye başladım. Sonraları baktım ki Gümüşhane’bile abat edemeyeceğim geldim köyüme yerleştim. Elan sonraları bağlamayla henüz dahi haşır talan olmaya başladım. Ticari tıpkı uğur gütmüyorum bu işe dilek verenlerle birlikte bu sektöre tıpkı katkım peki mu diye niteleyerek rabıt yapmaya başladım. Bu konuda bana eşimin dahi haddinden fazla nazik destekleri var. 21 dönem sürmesinin anne etkeni dahi kullandığımız her bir parçayı yapıştırıyoruz birbirine kurumasını bekliyoruz. Bugünkü kadar hamam boncuk tutkal olayı bulunmayan çabucak yap birden ısıtarak istediğin kabilinden yanaştır tığ onları bilmiyorduk. Bağımlı bunlar elan bilahare gelişen vaziyetler. Bağlamayı yaptım hiçbir aykırı namevcut benzeri kalça namevcut. Ayrımsız belen lastiği aldım elime ayrımsız enstrüman mağazasına gittim. Orada bağlamanın üzerine tuttum ve oradan ölçüler aldım. Sonraları gelip öz yaptığım bağlamanın üzerine uzattım bu şekilde imal ettim. Ama demin baya geliştirdim. O benim üzere hayatımın yer balaban handikapı yani bunu yapıp çalamamak. Bunu zaten çalabilseydim su içmeye üstelik da gitmezdim oturur bununla bu arada hasbihal olurdum. Tarifi imkansız tıpkı his o duyguyu tanımlamak fakat yaşanılarak tanıdık bire bir molekül. Gece yatarken eşinin yanı sıra rabıt aklıma geliyor bırakıyorum onu geliyorum” dedi.

“Kızıl oranında sazlar çıkarıyor”

Lüle Taşı’ın yaptığı bağlamaları deneyen sanatçılardan Gökhan Bozkır ise çokça kıtipiyoz yaşlarda bağlama çalmaya başladıklarını ve o zamanlar Gümüşhane’üstelik bu imkanlar olmadığı için sazları İstanbul ve belde illerde hazırlık ettiklerini hatırlatarak “Bizim sazlarımızın bakımı, onarımı, tamiri kendimizin yapamayacağı türden. İleri seviyelerdeki tamirlerinin yapılması gerekiyor. Bunların de aynı ustanın elinden çıkması lazım. Ben hep İstanbul’a gönderiyordum çokça bol ustalarımız vardı orada ama artık sonuç yıllarda sazımızın tamirleri Hisse Senedi abiden geçiyor. Bizim isteklerimizin doğrultusunda yapılması gerekenleri yapıyor Burhan abimiz. Kendisini aşkla takip ediyorum. Çok muvaffakiyetli, çok kararlı aynı abimiz. Kişi beklentilerinin haddinden fazla haddinden fazla üstünde imalatlar yapıyor. İnanın altın oranında sazlar çıkarıyor. Kendisinin elan başarılı olabileceğini söylüyorum. Yaptığı sazları hemencek çabukça hepsini elimizden geçiyor imtihan ediyoruz, bakıyoruz. Senet abi aradığı ahit yıpranmamış aynı sazın yapım olduğunu anlıyorum ve buluşup ya köyde ya merkezde sazımızı sınav ediyoruz. Saz üstünde çalıştığı birçok aleti kendisi üretti. İlerleyen dönemlerde bire bir sazını Erdal Erzincan üstadımıza göndermeyi düşünüyorum” diye konuştu. – GÜMÜŞHANE

Share: