İnce’den Kılıçdaroğlu’na baş örtüsü eleştirisi

Memleket Partisi Umumi Başkanı Muharrem İnce Bartın ziyaretinde yaptığı basın açıklamasında CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nu asıl sorunlar hesabına başörtüsü kadar çözgün sorunları gündeme getirmekle eleştirirken, “Erdoğan Kılıçdaroğlu’nun, Kılıçdaroğlu bile Erdoğan’ın destekçisidir” dedi.

Memleket Partisi Genel Başkanı Aşure Ayı İnce aynı dizi film ziyarette mevcut olmak üzere Bartın’a geldi. İl Başkanı Mustafa Polat, Minval İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı ve çok sayıda partili marifetiyle karşılanan Genel Başbuğ İnce site merkezinde esnaflarla ve vatandaşlarla tıpkısı araya gelerek ahbapça etti.

Parti binasında matbuat mensuplarına açıklamalarda bulunan İnce, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nu ana gündemler yerine başörtüsü kabil dağılmış sorunları gündeme getirmekle eleştirdi.

Türkiye’nin tepeden tırnağa problemler içerisinde olduğunu rapor ederek, “Isınmaktan geçinmeye, toptan ölçekli aynı savaşa, azgın ayrımsız öfke içerisindeyken ve 20 yıllık benzeri erk varken, dolar 19 liraya yaklaşıyor. Yıpranmış, şaşkın ve beceremeyen bire bir erk var. Tamam bunları konuşacağız, çabucak esas aykırılık partisi umumi başkanı çıkıyor, ‘başörtüsü amacıyla diyor, kanun çıkaralım diyor’. Sanki, seçime mümasil Erdoğan bunu gündeme getirecekmiş, bak kaybedersem tekrar başörtüsünü çıkartılar size’ diyecekmiş. Onun elinden bu silahı almış. Peki sonraları ne oldu? Erdoğan dahi düzlük okudu. Haydi gel bunu yasa yetmez, anayasayla yapalım’ evet sen bunu hesap pusulası edemiyor musun? Bak peşi sıra hangi getirecek; laikliği çıkaralım diyecek. Bükülme kanunlarını çıkaralım diyecek. Bunları de akseptans edersen türban giyinmek mecburi olsun diyecek. Bu sefer bunu getirecek. Beyninde böyle tıpkısı sorun namevcut, çözgün. Eskiden sıkıntılar yaşanmış anladık amma zaman çözülmüş bu sevgili. Toplum bunu akseptans etmiş. Takan, takmayan birbirini kabul etmiş imdi. Kimsenin zorladığı namevcut. Yani doları, mazotu, raftaki domatesi, benzin içemeyen çocukları, kahvaltı yapmadan okula revan darülfünun öğrencileri, yetersiz bulamayan öğrencileri konuşacağın yerde bir anda başörtüsü. Sosyete ne eyvah kim, köken sorunları unuttu” dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu Erdoğan’a bindi vermekle de eleştiren İnce, “Ayrımsız kısmınızın bana çok kızacağını biliyorum ama bunu söylemeye mecburum. Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun destekçisidir, Kılıçdaroğlu da Erdoğan’ın destekçisidir. Kılıçdaroğlu, partide sıkıştığı antlaşma ya bir fezleke gönderirler, evet önüne kurşun koyarlar, evet edisyon atarlar, benzeri molekül peki. Hızla fırka tabanı ayağa kalkar, ‘Umumi başkanımıza dokundurtmayız’, neymiş hapse atacaklar kabilinden. Kıs kıs gülerler özge taraftan. Orada burulmak için uğraşır. Kılıçdaroğlu bile Erdoğan’ı orada burulmak amacıyla uğraşıyor. Adam tamam elhak, okeye dönüyor görmüyor musun? Tamam eş. Dolar 20 liraya, mazot 30 liraya yaklaşmış, ulus geçinemiyor, ensiz bulunmayan. Bunları konuşacağın yerde yer bereketli bildiği alana türban konusuna, başörtüsü konusuna dalıyorsun. Yahu ekonomiyi, tencereyi, mutfağı konuşsana. Erdoğan’ın ekmeğine yağ sürüyorsun. Bak demincek başımıza neler gelecek gör. Laiklik ilkesini çıkaralım’ diyecek, ne diyeceksin esas değişikliğinde. Bu muvazaalı döğüşten bıktım ben. Bu tıpkısı muvazaalı döğüştür, bu tıpkı ittifaktır. Hamidiye- Dersim ittifakıdır bu. Cumhuriyetin kurucu değerleriyle kolpo geçmektir, onların altını oymaktır, laikliği yok etmektir bu. Hamidiye-Dersim ittifakını anladınız siz. İkisi da dedesinden yalan yanlış duydukları bilgilerle Atatürk’e, Cumhuriyet’e kafalarının art tarafında bir garaz var. Bize böyle ayrımsız geçim gerekmez. Bize, Kamer Güre kabilinden Dersim değil, Tunceli diyen, Atatürk’e gidip Fatiha okuyan muhafazakarların ittifakı lazım.” ifadelerinde bulundu.

Kent merkezinde esnaf ziyaretlerinde birlikte bulunan İnce ile namına CHP’li olduğunu belirten vatandaş arasında dahi enteresan tıpkısı diyalog yaşadı.

İnce, kendisine CHP’li olduğunu söyleyen vatandaşa karşı, “Buradan kessen CHP akaret diyorsun da buradan kessen Tayyip akar diyenlere niye kızıyorsun bilahare. Ya, onlara kızma o zaman. Ego bile diyorum kim 42 sene bakım ettim. Benim CHP ile ayrımsız sorunum namevcut. CHP’lilerle sizlerle, siz benim dostumsunuz amma tepedekilerle sorunum var. Tepedekilerle sorunum var. Tabandakilerle tıpkı sorunum bulunmayan.” Şeklinde yanıt verdi. – BARTIN

Share: