İngiltere Defans Bakanlığı: Rusya’da askeri terbiye, okullara anlayışsız dönüyor

İngiltere Defans Bakanlığı vasıtasıyla yayımlanan duyum raporunda, 2023 Ilkgüz kocaoğlan bakımından Rusya’da okullarda askeri yetişek verileceği tabir edildi. Raporda, söz konusu uygulamanın Sovyetler Birliği döneminde 1993’te sona eren programın bir tekrarı olduğu belirtildi.

İngiltere Defans Bakanlığı ihsas raporunda, “9 Teşrinisani 2022’de Rusya Eğitim Bilimi Bakanı Sergey Kravstov, askeri eğitimin Eylül 2023’ten itibaren Acımasız okullarına düşüncesiz döneceğini belirtti. Bu, öğrencilerin mecburi askeri yetişek aldığı, 1993’te sona muazzez tıpkı Sovyet dönemi programını tekrarlıyor. Bu eğitim, kimyasal yahut nükleer hareketli amacıyla hayret durumları, ilk yardım ve Kalaşnikof tüfeklerini kullanma ve şiddetli ika eğitimlerini içeriyordu” denildi.

“2014’TE DA DENENDİ”

BAHIS KONUSU programın 2014’te Rusya’nın Kırım’ı ulama etmesinin ardından de denendiği anlatım edilen raporda, “Moskof yetkililer, 2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı karışma etmesinin arkası sıra bu eğitimi yeniden canlandırmaya çalıştı. Girişimin askere alınanların kalitesini artıracağı umuluyordu. Sekiz sene sonra, çok az madde değişti. Acımasız askerlerinin kalitesi ve morali aldıkları sadık eğitimle bağan kalıyor. Şu anda bir yetişek programı hazırlanmakta ve 2022’nin böylelikle tamamlanacak. Elan sonraları benzeri icazet sürecinden geçecektir. Rusya Defans Bakanlığı, bu eğitime akademik yılda arz az 140 saat ayrılması gerektiğini rapor ederek bu süreci destekliyor” ifadelerine düzlük verildi.

Share: