Inkıraz tehlikesi altındaki Zigana çığ tüneli aslına makul kendisine esasen nesir edilecek

Yıkılma tehlikesi altındaki Zigana çığ tüneli aslına makul yerine tekrar nesir edilecek

GÜMÜŞHANE – Tarihi İpek Yolu üzerindeki Zigana Dağı geçidinde 83 sene önce 2’si asker 3 kişinin çığa kurban verildiği bölgede çökme tehlikesi dolayısıyla vatandaşların ocumak içre kullandığı çığ tüneli yıkılarak aslına akla yatkın kendisine baştan nesir edilecek.

Bozuk Gümüşhane- Trabzon karayolu üstünde 2 bin 50 metre rakımlı Zigana dağı geçidine yakın ayrımsız noktada yapılan çığ tüneli yüzlerce yıldır kervan yolu yerine makbul tarihi ipek yolu üzerinde düzlük alıyor.

Günümüzde Zigana Ski Merkezi, Zigana Geçidi, Limni Gölü Zevk Parkı ve Kadırga Yaylasına vurmak amacıyla her sene binlerce kişinin geçilmek zorunda olduğu tüneli ayakta tutan kolonlarda yoğun çatlaklar, beton kısımlarda ise bozulmalar gerçekleşirken, inşaatta geçer demirler dahi açığa çıktı.

Yapıldığı dönemde hem bölgenin ağaçsız olması hem dahi metrelerce kar yağması nedeniyle kızakların kullanıldığı bölgede bedbaht bire bir çığ faciasının peşi sıra yapılan tünelin içler acısı havadan ulaşım amacıyla tüneli kullanan vatandaşları erinçsiz ediyor.

Karayolları Umumi Müdürlüğü, Gümüşhane Valiliği ve Karayolları 10. Havza Müdürlüğü Tarihi İpek Yolu üzerindeki Zigana Dağı geçidinde 83 yıl evvel 2’si leşker 3 kişinin çığa kurban verildiği bölgede yapılan çığ tüneli ile ilişik risklerin ortadan kaldırılması için himmet başlattı. Hazırlanan proje ile alay malay çığ tüneli yıkılarak, aslına makul olarak yine inşa edilecek. Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek sezon içerisinde çığ tüneli ile ilgili çalışmaların tamamlanarak vatandaşın hizmete sunulacağını ifade etti.

“Yıkılmaya yüz tutan çığ tüneli tekrar inşa edilecek”

Tünelin yıkılarak aslına ve tarihi değerine akla yatkın kendisine yine mensur edileceğini belirten Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, “Eski Trabzon-Gümüşhane yolu üstünde yapılan bozuk çığ tünelimiz sonuç yıllarda batma tehlikesi içerisindeydi. Bununla ilgili namına Karayolları Umumi Müdürlüğümüz ve Karayolları 10. Mıntıka Müdürlüğümüz çokça kızıl çalışmalarla pir benzeri proje yaptılar. İnşallah çok mümasil aynı proses içerisinde, yıkılmaya yüz tutan ve vatandaşlarımızın birey ve mülk emniyeti amacıyla zılgıt olan çığ tünelini yıkarak adına aynısını rekonstrüksiyon denilen yöntemle eskisinin aynısını yaparak hem tarihimizde ajanda olan ayrımsız değeri yeniden yaşatacak hem da elan sakıncasız ağıl getireceğiz. Biliyorsunuz o havza Gümüşhane’nin turizmi açısından bile haddinden fazla majör benzeri kesim. Hem ski merkezimizin hem dahi mesire alanlarımızın olduğu tıpkısı nahiye. Kışın hele pahal aynı trafik akışı olmakta. Bu bölgede vatandaşlarımızın can ve para emniyetlerini teminen çokça evire çevire bir proje hazırlandı. Haddinden Fazla güdük bir zaman dilimi içerisinde orayı yıkarak zaman içerisinde yenisini gine yaparak vatandaşımızın hizmetine sunacağız” dedi.

“Dizge buradan huzursuz oluyor acaba geçerken yıkılacak mı çökecek mi diye niteleyerek”

83 yıl evvel bölgede meydana gelen ve 2’si çeri 3 kişinin hayatını kaybettiği çığ felaketinde dedesinin talih eseri salim kaldığını söyleyen işletmeci Mehmet Eroğlu, “Çok sakat tarihte dedemizin atları vardı buradan Trabzon-Gümüşhane postasını taşırmış. Dedemle oldukça kardeşi varmış birlikte burada çığa gittiler. Yanlarında yolcuları vardı, askerler vardı. Atlarının kâffesi öldü, dedemi çığ karın üzerine attı evet kırıldı öyle hayatta kaldı, bayağı kardeşi ise öldü. Bağımlı tünelin yapılması pir evet, şu anki bulunan haliyle biraz donuk, yıkılmaya yüz tutmuş. Tarihi benzeri görünümü var. Gelen bütün buradan paslı oluyor acep geçerken yıkılacak mı çökecek mi diye niteleyerek. Yaparsalar haddinden fazla adamakıllı tamam” diye niteleyerek konuştu.

Share: