İnsanda 50 yılda oluşan böbrek taşı, 13 maaş bebekten çıkarıldı!

Elazığ’üstelik tüvana Batuhan ve Kübra Bozkurt çiftinin 13 ay önce dünyaya mevrut kızları Zeynep Arya’nın daima hastalanmasından muhit aile, haftanın çoğunluğunu kentteki hastanelerde geçirmeye başladı. Daim gaz sıkışması tanısı ile yine eve gönderilen eş, arkası sıra Fethi Sekin Kent Hastanesi’nde tahlil yaptırdı. Yapılan tetkiklerde kızlarının böbreğinde 5 santimetre büyüklüğünde taş olduğunu öğrenen aile, Mediline Hastanesi Bevliye Uzmanı Serhat Yentür’e başvurdu.

”BÖBREK TAŞI ŞİKAYETİ İLE GELDİLER”

Yapılan tafsilatlı incelemenin ardından Doktor Yentür, perkütal tekniği ile böbrekten mevcut 5 santimetrelik taşı aldı. Minik Arya, kalburüstü sabık operasyonun peşi sıra sağlığına kavuştu. Bebeğin 13 maaş olduğunu belirten Üroloji Uzmanı Serhat Yentür, “Bize böbrek taşı şikayeti ile geldiler. Bize geldiklerinde sol böbreğinde 5 santimetre taş vardı. Normalde bebeklerde çok sık tanıdık tıpkısı nitelik değil amma büyük ayrımsız taş ile karşılaştık. Taş böbreğin içini tamamen dolduruyordu. Apayrı yerlerde celi cerrahi yöntemi önerilmiş. Bizde mini perkütal tekniği ile bölgede ki taşları temizleyebileceğimizi aileye bildirdik ve ameliyatını gerçekleştirdik. Ameliyatı çokça sunturlu oldu. Bebeğimiz ameliyatın peşi sıra gayet gani. Ayrımsız huysuzluk olmazsa taburcu edeceğiz” dedi.

SEBEBİ ARAŞTIRILACAK

Bu kadar iri bir taş olmasının normal olmadığını vurgulayan Yentür, “Belli metabolik altında ayrımsız sorun var onunla ilişkin birlikte tetkik yapılacak. Esasen oluşmaması amacıyla tedavi alması geçişsiz. Aslında ameliyat bu işin sonu değil başlangıcıdır. bundan sonra bebeğimizde çözümleme yapılacak ondan sonraları dahi sebebi araştırılacak. Sebebine müteveccih bile tedaviye başlayacağız. Bebeğimizi fakat bu şekilde ayrımsız elan taş olmasından koruyabiliriz” dedi.

”BEBEKLERDE GÖRDÜĞÜM YERYÜZÜ NAZIK TAŞLARDAN BİRİYDİ”

Kendisinin haddinden fazla siktirici ama taşın haddinden fazla nazik olduğunu dile getiren Yentür, “Benim bebeklerde gördüğüm bildirme balaban taşlardan biriydi. Ameliyatı fena hâlde geçti. Bebeğimiz de gayet dosdoğru. Bu işler normalde çokça alıngan ve yumruk tıpkı operasyon. Çağa olması üstelik bu işi elan zorlaştırıyor. Çünkü kâmil tıpkı insanda 4 buçuk litre çağ varken bu bebeğimizde 400 cc koku var. Kâhil bir insanın az litre kadar nefes kaybında gövde onu tolere ederken bebeklerde 40 cc’lik nezif üstelik tolere edilemeyebiliyor. Ameliyatın kendisi filhakika ayrı bir riskti. Çokça ilgi edilmesi müstelzim mufassal teknikler kullanılması müstelzim bir ameliyatı gerçekleştirdik.

”NORMALDE TEFERRUATLI YILLARDA OLUŞABİLECEK BİR TAŞ”

Ameliyatımız gayet kalburüstü geçti. Elazığ’üstelik bu şekilde cerrahi müdahale yazmak hepimize gurur veriyor. Bebeğimizin böbreğinde oluşan taş, haddinden fazla teferruatli yıllarda oluşabilecek aynı taş. Bu taş çok gücük tıpkısı sürede oluşuk. Gebelik sürecinde ve sonraki süreçte taş yokmuş doğumdan sonra bu taş oluşmuş. Bu gestalt bebeklerde ki görüngü kâmil insanlardan farklı oluyor. Metabolik bir sorun oluyor onu birlikte inceledikten bilahare tedavisine başlayacağız” diyerek konuştu.

BEBEĞİN DURUMU İYİ

Kızının doğumdan itibaren parasız olduğunu nâkil Batuhan Bozkurt, “Aynı haftada iki posta hastaneye gidiyorduk. Sürekli doğal gaz sancısı diye tekrar eve geliyorduk. Fethi Sekin Şehir Hastanesinde doktorun teşhisi ile böbreklerinde taş olduğunu öğrendik. Fırat Üniversitesi Hastanesinde kemiksiz faaliyetler yapılacağını söylediler. Mediline Hastanesinde bulunan Serhat hoca ile tanıştık. Buraya geldik ve kızımın ameliyatını gerçekleştirdik. Kızımın böbreklerinde 5 santimetre kadar ayrımsız taş olduğunu öğrendik. Ayrımsız adamın 50 senede oluşturabileceği taşı kızım 1 senede oluşturmuş. Kudretli tıpkısı cerrahi müdahale gerçekleştirdik. Şuan da durumu çok gür, hocalarımız ve hemşireler sürekli bizimle ilgilendiler” şeklinde konuştu.Share: