İnternetten edindiği bilgilerle ülkü açanların sayısı arttı

Yargıda hakkını özlemek isteyenlerin muhteşem harcama kalemlerinden birini ihbarname masrafları oluşturuyor.

Tebligatlara art arda gelen zamlardan etkilendi. PTT vasıtasıyla 15 Ağustos’tan itibaren flört etmek için tebligat yöneltme ücretlerine zam yapıldı.

Kullanılmamış tarifeye göre 31 liralık olan normal adli ihbarname ücreti 42 teklik oldu. 62 lira olan hızlı bildirim ücreti de 84 teklik olarak belirlendi.

Mevrut bu zamları duyuran Tüketici Birliği Federasyonu Başkanı Avukat Bülent Deniz açıklamasında “Yurttaşın hakkını araması tedricen zorlaşıyor” dedi.

“Sunma olağan davayı açmak için bile 800 liralık geçişsiz”

Konuyla ilişik Independent Türkçe’ye açıklamalarda mevcut Deniz, günümüzde niteliksiz benzeri ülkü fora etmek üzere adliyeye giden aynı kişinin cebinden birkaç 800 teklik çıktığını söyledi.

Avukat ücretlerinin birlikte davaya bakarak değiştiğini belirten Bahir, “Aynı metrukiyet davasında tarifenin altında dünyalık talip meslektaşımız dahi oluyor, astronomik rakam kâm eden de” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’da hak özlemek derece derece fiyatlı kuzuluk geldi”

Doğruluk aramanın şizoit olması gerekirken Türkiye’üstelik derece derece fiyatlı ayla geldiğini nâkil Bahir, şöyle konuştu:

Büyüklük bu işten bunaltıcı mülk kazanıyor. Seçkin şeyden masraf parası kesiyor. Türe aramanın fiyatlı olması tıpkı yana davaların hangi antlaşma biteceğini kestirmek da yoğun. Davaları kaybedince de davayı açan karşı tarafın masraflarını ve avukat ücretlerini ödüyor. Çözme böyle olunca bu el insanlar özlük haklarını kendileri aramaya başlıyor. Meğer ülfet acul işlese ve kötümser olsa insanlar haklarını zat aramaya kalkmaz, yargıyı kullanır. Maalesef hususiyet hem aceleci işlemiyor hem üstelik muhtel değil.

 2018’den beri özlük davasını açanlar arttı

Bahir, konuşu sıkıntıların artmasıyla birlikte hele 2018 yılından beri yaygınlaşan tıpkısı durumdan bahsetti.

2018’den beri dayanıklı çokça insanın Google’dan indirdikleri dilekçe örnekleriyle sevgili açmaya çalıştığını dile getiren Bahir, “Ara Sıra insanlar internetten edindikleri bilgilerle ‘Ben bu davayı öz başıma yürütebilirim’ düşüncesine kapıldı. Oysaki sorun sürecinde bir nice beceri bahis var. Hukukçunun iştiraki, yardımı çok lazım. Ancak davayı kişi başlarına açıp sürdürmeye çalışanlar bulunuyor. Bu şekilde açılan ve ölçülü davaların bunaltıcı çoğunluğu dahi iflas ve zararla bitiyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Adliyeler vatandaşlarla yoğun, avukat ücretlerinden kurtulmaya çalışıyor insanlar”

Bir Vakitler adliyelerde vatandaşları çokça beş altı gördüklerini kaydeden Deniz, “Hep cübbeli yani avukat olurdu. Şimdi adliyelerde yurttaş çok. Tümce kişi davasını, zat yürütmeye mücahede ediyor zira avukat ücretleri var. Ondan kurtulmaya çalışıyorlar” diye niteleyerek sözlerini bitirdi.

“Tek antlaşma avukatsız hareket takibinin bu kadar yoğunlaştığını görmedim”

Deniz’in gündeme getirdiği bu konuya ilgili İstanbul Barosu Başkanı Avukat Mehmet Durakoğlu birlikte değindi.

Durakoğlu, öncelikle Deniz’in iddiasını “Akla Yatkın söylüyor” diye niteleyerek tasdik eterken şunları ifade etti:

40 yıldır bu mesleğin içindeyim. Tek devir avukatsız iş takibinin bu kadar yoğunlaştığı ya birlikte hele da internete bakarak kişi başına bazen şeylerin yapılabileceği gibi ayrımsız kanıya kapıldığı dönemi hatırlamıyor. Bu bir vakitler da vardı. Dizge kulaktan biber dolması bilgilerle işler yapardı. Amma şimdi basit bu haddinden fazla yoğunlaştı. Maalesef hakeza aynı süreç var.

 “Avukat ücretlerinden değil, hesaplı sıkıntının artmasından kaynaklanıyor”

Durakoğlu, bu durumun avukat ücretlerinden değil, ekonominin bozukluğundan kaynaklandığını söyledi.

Avukat ücretinin mecmu tersine bir tablonun olduğuna dikkati calip Durakoğlu, “Avukat sayısının artması, ihtiyaçtan aşkın avukat bulunmasıyla birlikte asgari ücret seviyesinde iş fail avukatların yoğunlaştığını görüyoruz. Fakat o minimum ücret birlikte haddinden fazla insana daha çok ödenemeyecek benzeri ecir kabil geliyor” yorumunu yaptı.

“Davalar kusurlu açılıyor, yeniden avukat başvuruluyor ve bunaltıcı sonuçları oluyor”

Davaların vatandaşlarca kişi başlarına yürütülmeye çalışılmasının hukuki olarak gösterişli sonuçları olduğunu kaydeden Durakoğlu, şunları kaydetti:

İşler çıkmaza girince bu kat birlikte sevgili açıldıktan bilahare avukata gelmek zorunda kalıyorlar. Ancak o sürece büyüklüğünde yapılan hataların tıpkısı kısmı düzeltilebilir, tıpkı kısmı ise düzeltilemeyecek noktaya geliyor. Çünkü hatalı açılmış davalar oluyor. Nedeniyle adalet kayıpları yaşanıyor.

 “Ahbaplık internetten öğrenilecek kadar olağan değil”

İnternetten araştırı yaparak özlük başına ülkü ayırmak veya davasını çelmek isteyenleri “Ahbaplık internetten öğrenilecek büyüklüğünde dümdüz değil” diyerek uyarın İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, “Bu büyüklüğünde macerasız olsaydı insanlar yıllarca okuyarak bu noktaya gelmezdi. Sonuçta internette bire bir ameliyatın nasıl yapıldığı dahi anlatır ama o ameliyatı muktedir olmak için senelerce kavzamak ve ayrımsız o büyüklüğünde üstelik deneyim koymak gerekir” diyerek konuştu.

Yapmacıklı avukat dolandırıcılığı arttı

 

Talimatname değişti: Avukat beyanı tutanağa girdi

 

Iştirak avukatı Apple’ı ve hissedarları dolandırdı

 

Share: