Iraklı aktris Enas Kâm, bati fotoğrafını kullanan Economist dergisine sav açtı

Iraklı oyuncu ve sunucu Enas Taleb, Economist dergisinin “Gündüz Feneri Dünyasında Kadınlar Illet Erkeklerden Henüz Şişmandır” başlıklı makalesinde bunaltıcı olduğu benzeri fotoğrafı kullanması dolayısıyla dava açtı.

İngiltere merkezli haftalık marifet, uluslararası ilgiler ve ekonomi dergisi Economist, yayınladığı “Arap Dünyasında Kadınlar Neden Erkeklerden Elan Şişmandır” antetli makalesinde Iraklı aktris ve sunucu 42 yaşındaki Enas Taleb’in 9 kamer geçmiş Irak’taki Babylon Arsıulusal Festivali’nde fariğ ayrımsız fotoğrafını kullanması zımnında Taleb aracılığıyla ülkü edildi.

Kilolu olduğu fotoğrafın bağ dışında, izni olmadan kullanıldığını tamlayan Taleb, söz konusu fotoğrafın kullanılması ile özgürlüğünün ve mahremiyetinin ihlal edildiğini anlatım etti. Taleb, Economist dergisi hakkında İngiltere’üstelik yasal muamelat başlattığını belirterek, bahis konusu fotoğrafın fotoşop olduğunu argüman etti.

Taleb, makaleyi “genel olarak Gündüz Feneri kadınlarına ve özelde Iraklı kadınlara hakaret” namına nitelendirerek, Economist’in hastalık “Avrupa veya ABD’de değil de Arap dünyasındaki iri kadınlara bandaj duyduğunu” sordu.

Economist’in makalesinde, Irak’ta kadınları evde tutan zaruret ve toplumsal kısıtlamaların, Gündüz Feneri kadınların erkeklerden elan fazla bunaltıcı olmasının nedenleri beyninde olduğu savunulurken, Iraklı erkeklerin kadınlardaki ülküsel üst yerine Enas Taleb’i sıkça denk gösterdiği öne sürüldü.

Makale, sosyal medyada iri aksülamel çekti

Economist’in yayınladığı yazı sosyal medyada eleştirilerin hedefi oldu. Sosyal medya kullanıcıları, söz konusu makaleyi, “ırkçı”, “cinsiyetçi” kendisine nitelendirerek, Fellah kadınlarını “utandırdığını” rapor etti.

Taleb, Irak’ın en tanınmış aktrisleri ortada saha alırken ve Instagram’da 9 milyon takipçisi bulunuyor. – LONDRA

Share: