İranlı mühendisin mütecanis ve muhtelif nakit takdir cihazı TEKNOFEST’te sergileniyor

İranlı elektronik mühendisi Hassan Mohamadi tarafından, hareketli homojen ve ayrışık sıvılar amacıyla kükremek ölçer aygıt geliştirildi.

İran’ın Tebriz kentinde cıvıl cıvıl Hassan Mohamadi tarafından 12 almanak düzentileme sonucunda geliştirilen taşınabilir homojen ve muhtelif sıvılar için derya ölçer aygıt, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda planlı TEKNOFEST KARADENİZ’birlikte sergileniyor.

Cihaz, İsviçre’birlikte planlı Dünya Mucitler Buluşması’nda bile gümüş madalya kazandı.

Mohamadi, AA muhabirine, mobil homojen ve ayrışık cihazın dünyada bulunmadığını söyledi.

Cihazın akarsu, asit, alkaliler, arıtımevi ürünleri, parfüm üzere bağdaşık sıvıların yanı sıra nesep, bulamaç, sınai heterojen sıvıları dahi ölçtüğünü tamlayan Mohamadi, ” Plastik, maden, mızrap olmayan alaşımlar, kadeh ve seramik kabilinden kaskatı parçaları, toprağı, aceleci çöken sıvıları veya çözünmeyen partikülleri ölçmekte de kullanılabilir. Sıcaklığından bağımsız, matlup hacimde sıvıyı fiziki kontak olmadan ölçüyor.” dedi.

Mohamadi, çelik, bakır, alüminyum ve altın kadar madenlerin dikkat toplaşımı fabrikalarında ana ve bulamaç kabilinden su ölçümlerinin yapıldığını dile getirerek, “Petrokimyada kaba yer yağı, benzin, alkol, deterjan üzere ürünlerin birlikte yoğunluğunu ölçmekte kullanılıyor. Medikal ve tıp alanında, gıda endüstrisinde su ve şeker çözeltileri, içecekler ve bal ölçümü yapıyor. İnşaat sektöründe beton ve çimento harcı, plastikler ve laboratuvar numunelerini ölçmekte ferah ferah kullanılabiliyor. Mobil, makul, hızlı ve kullanımı süssüz olan aygıt nakıs 1 ila 50 derece sıcaklıkta takdir yapabilme kabiliyetine topluluk.” ifadelerini kullandı.Share: