İranlı mühendislik öğrencisinin geliştirdiği buzdolabı kutu TEKNOFEST’te sergileniyor

İranlı biyomedikal mühendisliği öğrencisi Mohammed Hajizadeh eliyle keyif alanında kullanılabilen frijider kutu geliştirildi.

Tebriz’da dallı güllü, biyomedikal mühendisliği sonuç sınıf öğrencisi Hajizadeh, 3 almanak iş sonucunda âdem spermlerinin bozulmadan taşınabilmesi için frijider kutu tasarladı.

İsviçre, Kanada ve ABD’birlikte katıldığı Dünya Mucitler Buluşması’nda zer madalya kazanan zihayat mühendis adayı, tasarladığı kutuyu Samsun Çarşamba Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST KARADENİZ’üstelik bile sergiliyor.

Hajizadeh, AA muhabirine, hele ülkesinde adam spermlerinin taşınması sırasında yaşanan sorunlar nedeniyle böyle aynı kutu tasarladığını söyledi.

Kutuyu daha sonraları geliştirdiğini ve örgen taşınabilir hale dahi getirdiğini anlatan Hajizadeh, “Elan önce dikel ve aza taşıma kutuları manueldi, elektronik değildi. Deminden biz bu cihazı kendimiz geliştirdik. Alelhusus spermi eş eğin ısısında taşıdığı amacıyla 48 saat ortamında bozulmuyor. Nakıs 60 ve 40 dereceye kadar birlikte ısıyı koruyabiliyor. Kutu içindeki ultraviyole ışıkları dikel üzerindeki bakterileri ortadan kaldırıyor. Tıpkı neyi dezenfektan etkisi yapıyor.” dedi.

Kutunun dizi film üretimini yapmaya başladıklarını dile getiren Hajizadeh, şunları kaydetti:

“İran, Irak ve İsviçre’da satışı yapılıyor. Türkiye ve Güney Kore ile birlikte hava anlaşması imzaladık. TEKNOFEST gibi yarışmalara bile katıldık. Uluslararası istimara kuruluşları projemizi değerlendirdi ve bize değerli madalya verdi. Bu kutu bir tane anlamda kullanılmıyor. Uzuv naklinde çokça muhteşem tumturak oynuyor.”

Share: