İŞ KULÜBÜNDE İŞE GİRMENİN SIRLARINI ÖĞRENİYORLAR

ERZURUM İŞKUR eliyle planlı ‘İş Kulübü’nde eğitime katılan darülfünun öğrencileri, işe alınmanın sırlarını öğreniyor. İş kulübü lideri Ulu Haydar Kolik’ten gelişim amacıyla müracaattan, CV hazırlamaya, beden dilinden mülakata büyüklüğünde birçok konuda eğitime alınan öğrencilere gelişim bulma yarışında akranlarının önüne geçmeyi hedefliyor.

Türkiye İş Kurumu Erzurum Müdürlüğü, darülfünun öğrencileri ve dezavantajlı kadro namına belirtilen detaylı süre aksiyon arayanlar, kadınlar, engelliler ve hükümlülerin aksiyon bulmalarını kolaylaştırmak üzere 5 ila 10 gün arasında eğitimler düzenliyor. İş Kurumu Müdürlüğü binasında dezavantajlı gruba Atatürk Üniversitesi ve Erzurum Maharet Üniversitesi’nde ise üniversite öğrencilerine eğitimler veren gelişim kulübü liderleri katılımcılara işe girmenin püf noktalarını öğretiyor.

HEM ÇALIŞAN HEM ÇALIŞTIRAN OLUYORLAR

İş Kulübü Lideri Şanlı Haydar Kolik yoluyla Atatürk Üniversitesi’nde planlı eğitime katılan öğrencilere işe eksiltmek üzere neler yapmaları gerektiği, CV istihzar, hareket arama, mülakatta kudretli olma, üst dili ve daha bir çok konuda epey ama büyük detayları anlatılıyor. Eğitimde patron rolünü üstlenen Kolik’in karşısında mülakat sorularını cevaplayan öğrenciler, elan sonradan kişi aralarında aplikasyon yapıyor. Mülakatta tıpkısı işveren tıpkı etkin rolüne soyunan öğrenciler İş Kulübü lideri Mualla Haydar Kolik yönlendirmesi ile yaptıkları hataları, yegâne tek belirliyor.

UYGULAMAM GEREKTİKLERİNİ ÖĞRENDİM

İş kulübündeki eğitime hareket hayatına er atılmayı hedeflediği amacıyla katıldığını tamlayan Atatürk Üniversitesi Yazın Fakültesi Sosyoloji Bölümü 1’inci derslik öğrencisi Zehranur Kolaylı (20), İş hayatına er patlatılmak istiyorum. Stajyerlik olsun özge hisse senedi alanları olsun iş deneyimim olsun istiyorum. Bunun amacıyla aç benzeri kelle olsun diye hareket kulübüne gelmeye değişmeyen verdim. Eğitimler gayet hoş ve bereketli geçti. Buradan aldığım bilgiler haddizatında uygulamam gereken ama uygulamadığım bir nice şeyi içerdiğini gördüm. Bu yetişek aşağılık yararlı oldu dedi.

İŞSİZLİK HASTALIĞINA ÖNLEYİCİ TEDBİR

İşsizliği bire bir çor kendisine gördüklerini belirten Erzurum İŞKUR toprak Müdürü Abdulkadir Mutlu, Sağlıkta yasaklayıcı tedbirler vardır evet bizim gelişim kulüpleri ile yaptığımız haddizatında hakeza bire bir şey. Yani kişilerin mezun olmadan eğitim alarak istihdama geçişlerini kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. ‘İş Kulübü Liderliği’ bizim müşavirlik hizmetleri adı altında yürüttüğümüz bire bir hizmetimiz. 5 ila 10 dolaşma eğitim verdiğimiz öğrencilerimize, kendini tanıması, anlatım edebilmesi, özgüveni geliştirebilmesi, CV hazırlama, buluşma teknikleri, vücut dili değdiğimiz sofistike bir eğitim bilimi veriyoruz. İş kontrol kanalları, hisse senedi taharri yöntemlerinin öğrenilmesi, burada kendini geliştirme ve tanıtma haddinden fazla yetişkin. İş kulübü liderlerimiz eşliğinde eğitimlerimizi veriyoruz. Amacımız öğrencilerimizin işgücü piyasasına, istihdama benzeri etap önde katılmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bu hizmetimizi müdürlüğümüz bakım binasında ve Atatürk Üniversitesi ile Erzurum Beceri Üniversitesi’nde gerçekleştiriyoruz. Eğitime katılan öğrencilerin anlayışsız dönüşleri çokça güzel. Gerek toplumsal medyadan gerekse pakt liderlerini arayarak ‘işe girmem kolaylaştı’, ‘mülakat çok gani geçti’ gibi mankafa dönüşleri almaya başladık. Bu eğitimi alanların işe girmede ayrımsız hamle önde olduğunu tespit etmiş olduk diyerek konuştu.

Bahtiyar, gelişim kulüplerinde 2022 yılı içerisinde 682 kişiye eğitim verdiklerini dahi söyledi.

Share: