Isparta’da iyesiz köpekten kaçarken otomobilin çarptığı Rabia Kallı’nın ölümüne ilişik davada ikinci murafaa

Isparta’da sahipsiz köpekten kaçan üniversite öğrencisi Rabia Kallı’ya otomobille çarparak ölümüne illet olan sürücünün yargılanmasına devam edildi.

Isparta 2. Esas ve Ukubet Mahkemesinde görülen davanın ikinci duruşmasına hakkında “taksirle adam cani” suçundan 2 yıldan 6 yıla büyüklüğünde cezaevi cezası maksut çoban A.Y’nin avukatı katıldı. Davada tutuklanmadan yargılanan A.Y. duruşmaya katılmadı.

Kallı’nın aile avukatları, Ankara Adli Tababet Kurumu Gidiş Geliş İhtisas Dairesi raporu ile soruşturma aşamasında gidiş geliş bilirkişisi marifetiyle tanzim edilen ifade ortada paradoks bulunduğunu öne sürerek dosyanın Ankara Adli Tıp Kurumu Gidiş Geliş İhtisas Dairesi peş kurula gönderilmesini murat etti.

Bu talebi reddeden duruşma başkanı, ilçe takkadak Kallı’nın yanındaki arkadaşının şahit adına dinlenmesi amacıyla duruşmayı 25 Ekim’e erteledi.

Müşteki avukatlarından Ferhat Taşbinar, adliye uğrunda gazetecilere yaptığı açıklamada, Kallı ailesinin ve kendilerinin bir tane amaçlarının bu davayı koymak olmadığını söyledi.

Kazanılacak tıpkısı davanın, maddi ve manevi benzeri kazancın, hayalleri olan ve gençliğinin baharında hayatını kaybeden Rabia’yı ferasetsiz getirmeyeceğini anlatım eden Taşbinar, şöyle konuştu:

“Fakat iyesiz köpekler meselesinin üzerine gidilebilirse tıpkısı elan böyle canlar yanmayacak, annelerin yüreğine kırıcı düşmeyecektir. Bu konuya cebin önceki kayırıcı felsefesinde olduğumu Allah’ın birlikte insanları varlıkların sunu üstünü olarak yarattığını afişe etmek isterim. Burada koca olan iyesiz hayvanlara ilgili hazırlık kırılmak istenmekte midir? Harekete geçilecek midir? Konunun uzmanlara bırakılmasıyla sorunun altından kalkılabileceği kanısındayım.”

Avukat Esranur Yapıcı da iyesiz köpeklerin talih problemi haline geldiğini, Kallı’nın bu nedenle genç yaşta yaşamını yitirdiğini, yapılan tek şeyin gailesiz tıpkısı kızı geriye getirmeyeceğini dile getirdi.

Olay

İstanbul Caddesi’nde 6 Mart 2022’de sahipsiz köpekten korkarak yola atlayan 20 yaşındaki Rabia Kallı, otomobilin çarpması sonucu ağırbaşlı yaralanmıştı. SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesine kaldırılan tüvana kız yaşamını yitirmişti. 7 Haziran’dahi davanın önceki duruşması görülmüştü.Share: