İstanbul Barosu Umumi Yerleşmiş… Başkan Adayı Saraç: “Sizi Devir Yazmaya, 144 Yıl Bilahare İstanbul’a Eş Baro Başkanı Seçmeye ve Cumhuriyetin 100….

FEN: EDDA SÖNMEZ- OKTAY YILDIRIM/ KAMERA: SADIST KARAKULOĞLU

Dünyanın sunma balaban ve Türkiye’nin önceki barosu olan İstanbul Barosu’nun ilk kadın başkanı atılmak için adaylığını koyan Sürgün Saraç, “Zaman kadın avukat sayımız koca sayısından çok. Baromuz 144 yıldır anne hakların mücadelesini veriyor. Ancak 144 yıldır kadın baro başkanı olmadı. O halde sunma esas türe olan eşitliği sağlamanın umum zamanıdır. Bugün sizi elden grubumuza fikir vermeye değil, ruz yazmaya, 144 yıl sonradan İstanbul’a kadın baro başkanını seçmeye ve Cumhuriyetin 100. yılına eş başkanla girmeye nida ediyorum. Tıpkısı avukat olarak kimsenin karşısında eğilmedim. Hiçbir zorla karşısında eğilmeyeceğime saraka veriyorum” dedi.

İstanbul Barosu’nun eskimemiş başkanının seçileceği 52’nci Genel Kurul toplantısı Körfez Kongre Merkezi’nde sürüyor. İki bölüm sürecek olan genel kurulda 8 avukatlık grubundan 9 aday reislik üzere yarışıyor.

İstanbul Barosu seçiminde başkanlık için yarışacak isimlerden biri üstelik Evvel İlke Çağcıl Avukatlar Grubu’nun ön seçimle sınırlı adayı Av. Cımbar Saraç oldu. Saraç, İstanbul Barosu’nda Başbuğ Yardımcılığı ve Genel Sekreterlik, Türkiye Barolar Birliği’nde (TBB) Umumi Heyet Üyeliği gibi görevlerde bulundu.

Saraç, adaylığını car ettiği konuşmada, bu umumi kurulun devir fethetmek için tıpkısı vesile olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“HUKUK DEVLETİNDEN GİTTİKÇE UZAKLAŞTIĞIMIZ BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ: Her çağ anne hakları hiçe sayan, peşpeşe sâdır yasaların karmaşası ve hukuka çapraz uygulamaların içre mesleğimizi yapmaya çalışıyoruz. Ülkemiz bugün teftiş mekanizmaları sıfır benzeri riyaset sisteminin ahbaplik devletini ortadan kaldıran sürecini yaşamaktadır. Şiddet bağımsızlığı kırıcı derecede zedelenmiş durumdadır. 2003 yılında İstanbul Barosu Belgeseli’nin umumi koordinatörlüğünü yaptım. Bu iş sırasında baronun şahit olduğu hep dönemleri incelediğimde da gördüğüm üzere, İstanbul Barosu türe ihlali gördüğünde itiraz eden olmuştur. Türe ihlalleri dahi iktidarlardan, gücü elinde bulunduranlardan dirimlik. Bu sebepledir ki barolar, doğruluk ihlali olduğunda konuşurlar, itiraz ederler ve muhaliftirler.

PARLAMENTER SİSTEM TALEBİMİZ, KUVVETLER AYRILIĞI VE YARGI BAĞIMSIZLIĞI VAZGEÇİLMEZİMİZDİR: Seçilmem halinde  İstanbul Barosu’nda görev yapmış ve yapmakta olan tüm başkanlarımız kabilinden, ünsiyet devleti ilkelerine yöntemsiz, hukukun üstünlüğüne uymaz uygulamalara itiraz fail bir baro başkanı olacağım. Riyaset sistemi ile kuvvetler ayrılığı elan bile madun dal edilmiştir. Mebus bütün talebimiz, kuvvetler ayrılığı ve geçerlilik bağımsızlığı vazgeçilmezimizdir. Yasaları uygulayanlar yerine avukatların iz örgütü barolarımızın Meclis’e aracısız kanun teklifi verebilmesi, baroların ve TBB’nin doğrudan Temel Mahkemesi’ne halel davası açabilmesi üzere düzenlemelerin takipçisi olacağız. Ana haklara yeraltı kanun ve uygulamaları strateji ve savaşım edeceğiz.

BAŞKAN OLURSAM İNSAN HAKLARI İHLALLERİNDE NELER Mİ YAPACAĞIM? HENÜZ EVVEL YAPTIKLARIMI: Başbuğ olursam herif hakları ihlallerinde neler mi yapacağım? Daha önceki yaptıklarımı yapacağım. İstanbul Barosu Genel Yazmanlık dönemimde Pamukova şimendifer kazasının devrisi günü tespitler eden baro heyetindeydim. Depremde çöken kız yurdu için Bingöl’deydim. Aladağ’daki ensiz yangını ve Hastalıklı tren kazasında TBB Umumi Heyet üyesi yerine duruşmalardaydım. Elazığ depremi sonrası Elazığ’daydım. Baro yöneticisi olmadığım 99 depreminde çöken binaların beyninde tespitteydim. STK kendisine Aydos Ormanı’nın imara açılmamasına alın verdiğimiz mücadelede muvaffakiyetli olduk. Düzce selinde sorumluların bulunması için yaptığımız suç duyurusunda bulunduk. Soruşturmaya cevaz verilmeyince dahi yaptığımız itirazla kararı kaldırttık. 8 dönem evvel Bartın’dahi madende tıpkı aksiyon cinayeti yaşandı. Hayat hakkı ihlali başta görünmek için herif hakları ihlalleri bitmiyor ve bunlar amacıyla mücadeleye devam edeceğiz. Bu vesileyle hayatını kaybeden tamlık madencilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yurttaşın gücünün yetmediğini gördüğümüz anne haklara ilişik mağduriyette yanlarındaydık. Yanlarında olmaya bitmeme edeceğiz.

SANSÜR YASASINA, MESLEKTAŞLARIMIZA YAPILAN SALDIRILARA KARŞI SAVAŞ EDECEĞİZ: Sıkı Denetim yasasına ait tam toplumun üzerine mevrut çığın benzeri kıyamet kabilinden toplumu demokrasimizi, kanı ve kanaat özgürlüğünü, rapor özgürlüğünü tehlikeye soktuğu boş. Sansür yasasına karşı İstanbul Barosu olarak savaş edeceğiz. Adaletli yargılanma talebindeki Selçuk Kozağaçlı, içtimai muhalefetin olduğu yerde savaş veren, içtimai davaların avukatı Birey Atalay süresince İstanbul Barosu’nun mücadelesini sürdüreceğiz.Meslektaşlarımız birlikte görevlerini yaparken şiddete maruz kalıyor. Avukatlık mesleğinin saygınlığına yapılan herhangi bir saldırı vatandaşın hak taharri özgürlüğüne defans hakkına saldırıdır. Avukatsız benzeri karar isteyen anlayışın geçer not nahak söylemler avukatlara şiddeti arttırıyor. TBB Umumi Heyet üyesi olarak TBB adına müdahil olduğum ve duruşmalarını izlem ettiğim meslektaşım Av. Ersin Arslan’ı, mümasil zamanda Bakırköy’üstelik katledilen Av Mülk Bakırtaş’ı rahmetle anıyorum. Tek meslektaşımızın güç mağduru olmaması amacıyla, meslektaşlarımıza müteveccih şiddette baroların ilgisiz koşulsuz karışan olabilmelerini keşfetmek üzere mücadeleyi sürdüreceğiz.

GENÇÇ MESLEKTAŞLARIMIZIN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ: Hususiyet fakültelerinin hesapsız ve programsız çıkışlı vermeleri üzerinde bittabi kim savaş edeceğiz. Müfredatlarının henüz bereketli arkaç gelmesi üzere talepkar olacağız. Hep meslektaşlarımızın hele de canlı meslektaşlarımızın ve stajyer avukatların hal muntazır bir nice sorunu bulunuyor. İş alanlarının daralması, iktisadi ve sosyal müşkülat hele güre meslektaşlarımızın geleceğe dair umutlarını yitirmesine hastalık oluyor. Umudunu yitirmeyin tüvana meslektaşlarım. Kullanılmamış döneme ait projelerimizi zihayat meslektaşlarımızla gelişigüzel hazırladık. Gücük Ay ayından bu yana cazibe ve projelerimizi, geleceği mensur edecek siz tüvana avukat meslektaşlarımızla ve stajyer avukatlarımızla gelişigüzel hazırladık ve gelişigüzel hayata geçireceğiz. Güre meslektaşlarımızın sayısından yakınmayacak, bu gücü mesleğin gücüne dönüştüreceğiz. Güre meslektaşlarımız ilkin gelmek amacıyla kazançlı ve toplumsal sorunlarına baronun yetkileri çerçevesinde çözümler bulacağız. Bu rüçhan hedefimiz olacak. Geçmişin deneyimi ile gençliğin vizyonunu ve dinamizmini ayrımsız araya getirerek mesleğimize daha üstelik büyük katkılar sunacağız.

CMK AVUKATLARIMIZIN BİRÇOK SORUNU VAR: Ceza Muhakemesi Kanun’u (CMK) kapsamındaki avukatlık ücret tarifesinin arttırılması ve uzlaştırmacıların avukatlardan oluşması amacıyla mücadelemize devam edeceğiz. Adliyelerin yönetiminde meze sahibi olacağız. 2005 yılında İstanbul Barosu CMK Komisyonu’ndan sorumluydum. Kanun değişiklikleri olmuştu. Ödemelerde rehavet olmuştu. ve ilk gösteri kararını almış ve bazen istisnalar dışında durdurmuştuk. CMK’bile KDV yüzde 8’e indirildi. Rüşvet muafiyeti sağlanmasına üzere uğraşacağız. Acun düzeninin gittiği yerin avukatlık mesleğine nerelerde hareket alanları yaratacağını tespitle, ülkemiz avukatlarını dünya ölçeğinde avukatlar haline getirecek tahlilleri genç avukatlarla birlikte yapmalıyız. Dünya baroları ile yapılacak iş birliği protokolleri ile rastgele yaş grubunda meslektaşımızın rabıt duydukları alanlarda kendilerini ihya imkanı sağlamalıyız.

ÇEVREYE DUYARLI OLMAYA BITMEME EDECEĞİZ: Baromuzun yer site ve bayındırlık hukuku alanındaki, iklim değişikliği komisyonlarımızın alanındaki çalışmalarını daha de artıracağız. İstanbul’un akciğerleri Aydos’un imara açılmaması amacıyla STK nezdinde yürüttüğümüz ve imar planının iptali ile sonuçlanan mücadeleye eş çevre için mücadelemizi baromuzda birlikte devam ettireceğiz. Yeşil aynı acun üzere, mıhlı çevrede dirim hakkı amacıyla çalışacağız. Sağlık ile ilgilendiren eksiksiz çalışmaları aile bireylerimizi de kapsayacak şekilde geliştirmeye, devam edeceğiz. TBB Umumi Heyet üyeliğim sırasında çoklu baroya ve temsilde adaletsizliğe alın uğraş verenler arasındaydım. Ankara’dahi baro başkanlarını karşılayan onlarla polis güçleri barikatlarında kalandım. Patika örgütlerini susturmak talip, barolarımızı bölücü anlayışlara alın mücadelemiz sürecektir.

SEÇİLDİĞİM TAKDİRDE 144 YILLIK İSTANBUL BAROSU’NUN İLK KADIN BAŞKANI OLACAĞIM: 32 yıldır adliye koridorlarında sizler üzere avukatlık yapmaktayım. İstanbul Baromuzda Yönetim Kurulu Üyeliği, Genel Sekreterlik, Başkan Yardımcılığı gelmek için birçok görevde bulundum. TBB Istişare Yetişek Oturmuş Üyeliği ve Staj Eğitim Merkezi Icra Müesses Üyeliği yaptım. 2017-2021 döneminde TBB Yönetim Kurulu Üyeliği yaptım.  ‘Avrupa Konseyi Esas Mahkemesi’ne Ferdî Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Ortak Projesi’nde TBB Temsilcisi, ‘TBB Eş Hukuku Komisyonu Koordinatörlüğü’, ‘Türkiye Barolar Birliği CMK Yarkurul Başkanlığı’ görevlerinde bulundum. Yaptığım görevlere, önseçim sonrası aday namına geldim. Demokrasiye istekle inanıyorum. Bu nedenle grubumuzda bilcümle kurullarımızı civar seçimle belirledik. Baro başkanlığını meslektaşlarımızla alay malay andırmak, mesleğimizin ihtiyaçları ve sorunlarına birlikte çözüm sağlamak kendisine görüyorum. Seçildiğim takdirde 144 almanak İstanbul Barosu’nun önce karı başkanı olacağım.

İSTANBUL BAROSU MESLEK ÖRGÜTÜNDEN İBARET DEĞİLDİR: İstanbul Barosu iz örgütünden ibaret değildir. Çünkü, İstanbul Barosu tarihî mücadelenin örgütüdür. İstanbul Barosu, eşinden ivinti gören, katledilen kadınlarımızın, istismara uğrayan çocuklarımızın çığlıklarına kaygısız kalmayanların, kulağını tıkamayanların örgütüdür.

CUMHURİYET’E  VE ATATÜRK’E HEPİMİZİN BORCU VAR: İstanbul Barosu, adalet diyen amma sesini duyuramayanların sesidir. Zaman İran’bile Afganistan’da kadınlar hakları için uğraş veriyor. Selam olsun diyorum. Bu hakları bize yıllar önceki sağlayıcı Cumhuriyet’e ve Atatürk’e hepimizin borcu var. Çokça sayıda baromuz umumi kurullarını tamamladı. Seçilen cümle başkanlarımız kutluyor ve başarılar diliyorum. Fakat Artvin -Ayla Vasıl, Bilecik -Halime, Bitlis -Gülhan Küçümseme Gömlek, Bolu – Perihan Bengü Akşemsettin, Çanakkale Kahkaha Elem, Cıvıl Cıvıl-Sibel Torun, Sakarya-İlknur Ebiz Yıldız, Samsun-Bulak Gürsel Yıldıran, Sinop- Funda Öztürk Yıldıran, Trabzon-Kalp Keleş Görgülü, Tunceli- Fatma Kalsen, Yalova-Elif Turnacı Çavuş… Avrat baro başkanlarıma buradan ayrıca esenleme gönderiyorum. Siz meslektaşlarımızın desteği ile çokça geçenlerde İstanbul Barosu Başkanı kendisine aralarına katılacağıma inanıyorum.

SİZİ CUMHURİYETİN 100. YILINA KADIN BAŞKANLA GİRMEYE ÇAĞIRMA EDİYORUM: Bugün karı avukat sayımız koca sayısından çok. Baromuz 144 yıldır temel hakların mücadelesini veriyor. Ancak 144 yıldır avrat baro başkanı olmadı. O halde yeryüzü temel adalet olan eşitliği sağlamanın kül zamanıdır. Zaman sizi çabucak grubumuza oy vermeye değil, devir yazmaya, 144 yıl sonra İstanbul’a eş baro başkanını seçmeye ve Cumhuriyetin 100. yılına eş başkanla girmeye davet ediyorum. Bire Bir avukat namına kimsenin karşısında eğilmedim. Tek ancak karşısında eğilmeyeceğime söz veriyorum. Ama bu imkanı sağlayan Atatürk nezdinde bu yolu açan önce avrat avukatımız Süreyya Ağaoğlu’nun hatıraları uğrunda saygıyla eğiliyorum.”

Share: