İstanbul Boğazı’nda sivri nöbeti

İstanbul İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Ofis Müdürlüğü, kıran düzenlilik ve zabıta ekipleri eş zamanlı namına yasa dışı sivri avcılığı fail balıkçılara müteveccih Marmara Denizi ve İstanbul Boğazı’nda denetim yaptı.

Ekipler, Gürpınar Balık Halinde 238 pelit balığına el koyarak 7 bin 500 teklik idari nakdî ceza kesti.

Deniz Boyu düzenlilik ekipleri ise boğazı izleyen kameralar ve insiyak sistemleri ile balıkçı teknelerini izleme ederek yasa dışı balıkçık faaliyetleri hakkında uyarılarda bulundu. Balıkçılar ise 15 Ağustos tarihinden itibaren okus pokus ve çapari ile pelit balığı avlayabilecek.

2022’DE 1 MİLYON LİRA İDARİ DÜNYALIK CEZASI UYGULANDI

İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Ağır Karaca, “Pelit avcılığının yasak olmasının sebebi bu aralıkta husye bırakması. Bizim amacımız balığa üreme fırsatı verebilmek. Nesilleri bitmeme etsin. Son 10 günde denetimlerimizi sıklaştırdık. Şu ana kadar 1040 civarında sivri balığına el koyduk. Kıyı Düzenlilik ve Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekipleri ile denize bundan sonra. Karadan dahi ekiplerimiz İBB ev olan Gürpınar Balık Hali’nde yapmış oldukları kontrollerde 238 tane sivri balığına el koydular. 2022 yılında yaklaşık yerine 1 milyon TL yönetimsel nakdî ceza uygulandı ve 70 ton akarsu ürününe umum koyuldu. Sezonda denetimlerimizi sıklaştıracağız. gayrikanuni avcılık esnasında tekne yakalanırsa 7 bin 500 liralık ila 25 bin civarında yönetimsel nakdî ceza uyguluyoruz. Ruhsatlı tekneler ayrımsız suçtan 2 yıl içerisinde üç sefer yakalanırsa mezuniyet iptaline gidebiliyor.Ayrıca ruhsatsız ve geriden geriye aynı şekilde o havza avlanıyorsa 500 bin liralık büyüklüğünde yönetimsel ceza uygulanıyor, tekneye ve av araçlarına ahali konuluyor” açıklamasını yaptı.

GELECEK NESİLLERE BALIK KALMAYACAK

Gelecek nesillere balık kalmayacağını tamlayan balıkçı Gazi Kayaç, “Gizlice avcılığın önüne geçilemeyecek. Balıkçı arkadaşlarımızın biraz henüz duygulu olması gerekiyor. Hep haset kurtarma peşinde” dedi.

İzmir Körfezi’nde ağlara takıldı… 10 tonluk balık avı

 

Ruhsatsız balık avına ceza!

 

yasa dışı balık avına 11 milyon lira ukubet

 

Share: