İSTANBUL-İSTANBUL’DAN ARADILAR ALMAN VATANDAŞLARINI 394 BİN EURO DOLANDIRDILAR

TELEFON dolandırıcılarının Türkiye’den bilahare Almanya’daki insanları dahi meram aldığı ortaya artık. İstanbul’dan Almanya’de hele yaşlıları arayarak, piyangodan ikramiye kazandıklarını söyleyip hesaplarına mülk aktardıkları, henüz sonraları tekrar benzeri kişileri bu el polis güçleri kabil arayarak, ‘Dolandırıldınız, hesabınızdaki bilcümle parayı vereceğimiz hesaplara aktarın’ diye, toplamda 394 bin euro topladı. Hilekâr çetesine operasyon düzenleyen polis, 28 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerden 1’i tutuklanırken, 23’ü için adli kontrol tedbiri uygulandı.

Almanya’üstelik yaşlılar başta kalkışmak amacıyla bir nice kişinin polise her an dolandırıldığını ihbar etmesi konusunda Alman Polis Güçleri Departmanı konuyla ilişkin inceleme başlattı. Yapılan çalışmalarda, Alman vatandaşlarının Türkiye’den arandığı tayin edildi. Bunun üstüne Türk emniyeti ile irtibata geçen Alman polisi, soruşturmayı buraya devretti.

ÖNCE ‘PİYANGODAN PARA KAZANDINIZ’ SONRADAN ‘POLİSİZ, DOLANDIRILDINIZ’ DİYEREK DOLANDIRDILAR

Alman polisinden mevrut bilginin ardından İstanbul Finansal Suçlarla Savaş Bölüm Müdürlüğü ekipleri, konuyla ilişkin çalışma başlattı. Yapılan çalışmalarda bire bir çetenin alelhusus yaşlıları uğur alarak Almanya’de yaşayanları arayarak, ‘Piyangodan mal kazandınız. Paranın hesabınıza yatması için vergisini ödemeniz lazım’ diye niteleyerek öz hesaplarına dünyalık aktardıklarını belirledi. Polis, tıpkısı çete üyelerinin elan sonra bu kişileri gene arayarak bu kez üstelik kendilerini polis güçleri kendisine tanıttıklarını, piyango kazanmadıklarını, birileri vasıtasıyla dolandırıldıklarını, paranın izini sürebilmek için bile hesaplarındaki bütün parayı kendilerine göndermeleri gerektiğini söylediklerini belirleme etti. Şüphelilerin bu yöntemle Alman mağdurlardan 394 bin euro dolandırdığı belirlendi.

5 İLDE CERRAHI MÜDAHALE DÜZENLEDİ

Şüphelilerin yakalanması amacıyla çalışmalara başlayan Mali Büro Müdürlüğü ekipleri, İstanbul merkezli Rize, Tokat, Şanlıurfa ve İzmir’birlikte haddinden fazla sayıda adrese eş anlı işler düzenledi. Operasyonda 28 dirilik gözaltına makbuz. Gözaltına alınan 28 dalavereli adliyeye irsal edildi. Şüphelilerden 4’ü savcılık ifadesinin ardından azade kalırken, 23’ü üzerine adli taharri tedbiri uygulandı, 1 münasebetsiz ise tutuklandı.Share: