İSTANBUL-NAZIR ERSOY ÜLKEMİZE MEVRUT MUVAKKAT 40 MİLYON, GELİR 35 MİLYAR DOLAR

Atatürk Hars Merkezi’nde planlı 2022 Yılı Turizm Değerlendirme Toplantısı’nda mütekellim Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Hedeflerimizi 47 milyon turist 37 milyar dolar adına yukarı taraflı revize etmiştik. Yılsonu hedefimizi yine rötuşlu ediyoruz. 50 milyon seyyar, 44 milyar dolar yerine yılsonu hedefimizi fevk yöne revize etmiş oluyoruz. Ilkgüz sonu itibariyle ülkemize gelen gelgeç sayısı 40 milyon 246 bin oldu. Sağlık birlikte 35 milyar dolar oldu dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Atatürk Kültür Merkezi’nde planlı 2022 Yılı Turizm Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Burada konuşan Nazır Ersoy, 9 aylık turizm verilerini ve hedefleri açıkladı. Ersoy, Turizmde haddinden fazla bereketli bir mevsim geçirdik. Yıl başındaki hedefimiz 42 milyon turist, 35 bilyon dolar gelirdi. Küçük Ay böylece Karadeniz’deki arbede ortamıyla moraller bozulmuştu. Hep hedefleri dun akıllıcasına düzeltilmiş edeceğimizi beklerken tığ yukarı akla yatkın düzeltilmiş ettik. Daha Çok krizle bağışıklı olmayı öğrendik. İlk revizyonumuz 28 Orak Ayı 2022’dahi yaptık. Hedeflerimizi 47 milyon gezgin 37 bilyon dolar yerine fevk taraflı revize etmiştik. Yılsonu hedefimizi tekrar düzeltilmiş ediyoruz. 50 milyon gezmen, 44 milyar dolar yerine yılsonu hedefimizi yukarı yöne düzeltilmiş etmiş oluyoruz. Ilkgüz sonu itibariyle ülkemize mevrut yaya sayısı 40 milyon 246 bin oldu. Sağlık üstelik 35 milyar dolar oldu. Bu birlikte yılsonu hedefinin hangi kadar realist olduğunu bize gösteriyor dedi.

TURİST SAYISINDA 2019 VERİLERİNİ YAKALAYACAĞIZ

Nazır Ersoy, 2019 yılında kırılan rekora verilerin çok yaklaştığını gördüklerini ve TÜİK verilerindeki değişimden bile bahsetti.

Krizlere muafiyet kazanıldığını ifade fail Ersoy, ayrıksı ülkelerin verilerinin 7 maaş hesapladığına ilgi çekerek, Bizim rakip kendisine belirlediğimiz ülkeler, İspanya, İtalya ve Yunanistan. 2019-2022 7 aylık verileri kıyasladığımız devir İspanya turist sayısında yüzde 18 geride, İtalya yüzde 29, Yunanistan yüzdelik 12 geride. Türkiye 7 aylık verilerde yüzde 7 geride. Yılsonunda beklentimiz eksiklik 3 ile tamamlamak. Neredeyse 2019 verilerini seyyah sayısı adına yakalamış olacağız diye niteleyerek konuştu.

YILSONUNA ARTI 18 İLE KAPATACAĞIZ

Ersoy, Gelir bacağından bakıldığında ise, İspanya yüzde 6 geride, İtalya yüzde 13 geride, Yunanistan yüzdelik 4 gerideyken biz 7 mahiye veride 2019’a göre yüzde 12 artıdayız. İnşallah yılsonunu yüzde 18 zait ile kapatacağız dedi.

TANITIMLAR SAYESİNDE MİCHELİN RADARINA GİRDİK

Türkiye Turizm Tanıtım ve Ihya Ajansı’nın çalışmalarına birlikte değinen Ersoy, tanıtımın önemine dikkat çekerek, Türkiye TGA’dahi kemiksiz mesafe bildirme rahat ve sunma hareketli lansman özne mevki oldu dedi.

Michelin Rehberi’hangi dahi ilgi çekici Nazır Ersoy, 21 April 2022’üstelik Michelin Rehberi’nin İstanbul’bile lansmanı oldu. 11 Ekim’üstelik yıldızlama töreniyle sertifikasyonlarını dağıttı. Nitelikli seyyah istiyorsanız turizm gelirlerinizi artırmak istiyorsanız atmanız müstelzim adımlar var. Bire Bir tanesi lansman, bir tanesi uluslararası rekabet fail, potansiyeli olan ürünlerinizin yalnız Türk firmaları eliyle değil uluslararası firmalar vasıtasıyla tescil edilmesi gerekiyor. Türkiye namına tescil etmeniz ehliyetli olmuyor. Tığ ilk defa yapılması müstelzim adımları attık, ısrarlı takiplerimiz sonucunda, lansman da yapmamız cihetiyle Michelin radarına girdik ve restoranlarımızı tayin etmeye başladı. Mecmu 53 restoran takibe değer görüldüdedi.

KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ’NE 5 İLAVE ŞEHİR

Konuşmasında Firez Yolu Festivalleri’hangi da değinen Nazır Ersoy, Vatandaşımızın kültüre kıytırık erişimini festivallerle hedefliyoruz. Firez ve musahabe etkinlikleri sayesinde sanatçılarımıza destek oluyoruz. Destinasyonun tanıtımını, başta Türkiye ve sonrasında dünyada bilinirliğini artırıyoruz. Bu birlikte turizm geliri yerine geri dönüyor. Turizm gelirinden elde ettiğimiz gelirlerin aynı kısmını gene firez ve sanata aktarıyoruz. Bu yıl 5 şehirdi, 5 site henüz arttırma oldu. Nisan’dahi Adana geliyor. İzmir, Trabzon, Erzurum ve Gaziantep geliyor. Kesinleşen 10 şehrimiz bunlar. İlk 5 şehrimizde bitmeme edecek, ilave 5 kent. Öncelikli hedefimiz Anadolu’nun 7 bölgesine yansıtmak ifadelerini kullandı.

Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) ile ulusal sürdürülebilir turizm programı imar etmek için yapılan anlaşmadan birlikte söz etti. Bakan Ersoy, bu sene Kalbimiz Bire Bir Atıyor temasıyla gerçekleşecek etkinliklere katılmaları için de vatandaşlara çağrıda bulundu.

Share: