İsveç’te Sol Parti lideri PKK paylaşımını onaylamadığını söyledi

İsveç’te Sol Tümen lideri Nooshi Dadgostar, Aftonbladet gazetesine, Visby kentinde 7 Temmuz’üstelik Sol Fırka milletvekilleri Daniel Riazat, Momodou Malcom Jallow ve Lorena Delgado Varas’ın yıldırı örgütü YPG/PKK’yı simgeleyen bez parçalarıyla fotoğraf çektirip içtimai medyada paylaşmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Nooshi Dadgostar, partisinden milletvekillerinin bu hareketini onaylamadığını ve kendisinin hakeza eylemde bulunmayacağını ifade etti.

Başbakan, Sol Parti milletvekillerinin PKK bayrağıyla poz vermesini kınamıştı

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, Sol Parti milletvekillerinin yıldırı örgütünü simgeleyen bez parçalarıyla erim vermesini kınamıştı.

Andersson, İsveç’in resmi haber ajansı TT’ye verdiği demeçte, “PKK hemen İsveç değil Avrupa Birliği ülkelerinin dahi yıldırı örgütü listesinde. Bu bayrakla gurur yöneltmek şiddetli adım çirkin.” demişti.

Adalet ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson birlikte Twitter hesabından yaptığı açıklamada, PKK’nın elinde çok sayıda masumun kanı olduğunu belirterek, “PKK, 1984’te Olof Palme hükümeti yoluyla terör örgütü olarak tanındı.” ifadesini kullanmıştı.

Sol Öğür milletvekillerinin görüntülerini “Akseptans edilemez.” kendisine nitelendiren Johansson, partiye PKK eylemlerini tevdi çağrısında bulunmuştu.

Çavuşoğlu’ndan İsveç ve Finlandiya açıklaması

 

İsveç, FETÖ’cünün iadesini durdurdu

 

Biden İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği amacıyla diploma belgesini imzaladı 

 

Share: