İtalyan zeytinyağı uzmanlarından Kilis Zeytin üreticilerine terbiye

İpekyolu Kalkınma Ajansının desteğiyle, Kilis- İtalya Zeytin Programı öncesi İtalyan uzmanlar Kilis’te üreticilere eğitim verdi.

İtalyan Zeytinyağı tadım uzmanı Renkler Uysal Bottoni, zeytinyağı uzmanı Luca Mencaglia ve üzüm bağları uzmanı Valentina Favretto Kilis’e geldi. Kilis’te zeytinyağı üreticileri, fabrikaları gezen İtalyan uzmanlar, elan sonra üreticiler ile bire bir araya geldi. Kilis Valisi Recep Soytürk ile Şehremini Servet Ramazan’ın de katıldığı toplantıya ince benzeri şekilde üreticilere eğitim bilimi verildi. Derinti sonrası tıpkısı izah fail İpekyolu Kalkınma Ajansı Kilis Envestisman Destek Ofisi Koordinatörü Mehmet Polat, Kilis zeytinyağını millî ve arsıulusal tanıtımı için çalıştıklarını tabir ederek, “Kilis zeytinyağının türe ettiği yere ulaşması amacıyla çalışıyoruz. Kilis içerisinde ve dışında etkinlikler yapıyoruz. Etkinliklerimiz çerçevesinde da İtalya’da konusunda uzmanlar Kilis’e geldi. İtalyan heyeti, üreticilerimiz ile benzeri araya geldi. Onlara tecrübelerini anlattılar. Üreticilerimize terbiye veriyorlar” dedi.

Zeytinyağı uzmanı Luca Mencaglia, Kilis’te üreticiler ile ayrımsız araya geldiklerini tabir ederek, “Ağustos ayı olmasına rağmen zeytinyağı mebzul korunmuş durumdadır. Kilis zeytinyağı açısından gelişmekte potansiyeli olan tıpkı şehirdir. İyi bire bir çalışmayla elan kaliteli zeytinyağına ulaşılacağını düşünüyorum” diyerek konuştu. – KİLİS

Share: