Itidalli ve Şarki Karadeniz’de “19 Eylül Gaziler Günü” törenleri

Trabzon, Kalaba, Bayburt, Rize ve Artvin’de, 19 Eylül Gaziler Günü zımnında tören düzenlendi.

Trabzon Atatürk Alanı’ndaki merasim, Vali İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Trabzon Yazıhane Başkanı Gezici Sağıroğlu’nun, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme fail törende konuşan Gezgin Sağıroğlu, gazilerin gösterdiği fedakarlığın unutulamayacağına işaret ederek, “İnşallah bu memlekette tıpkı daha muharebe olanaksız. Amma olursa da 70 yaşında hazırız. Devletimiz kâfi ki yürü desin.” dedi.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerin arkası sıra sona erdi.

Kalabalık

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı uğrunda düzenlenen tören, Vali Tuncay Sonel, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kalaba Şubesi Başkanı Mehmet Şanlı Gümüşkaya, Polis Şehitleri ve Sökel Gazileri Teavün Derneği Başkanı Şenel Şahin ile Türkiye Harp Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Kalabalık Şube Başkanı Nurettin Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme fail törende Vali Sonel, günün anlam ve önemini tamlayan müzakere yaptı.

Bayburt

Bayburt’taki tören Tendürüst Osman Şehitliği’nde gerçekleştirildi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Şehremini Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Topçu Albay Zekeriya Tosun ile özge protokol üyelerinin katıldığı törende, şehitlik anıtına çelenkler sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, Bayburt Şehit ve Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Selami Köksal, günün meal ve önemini tamlayan meşveret yaptı.

Şehitler amacıyla Kur’an-ı Verimli okunarak dualar edilen törende, Vali Epcim ve tören düzeni üyeleri, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Rize

Rize Valiliği uğrunda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak ocumak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kıbrıs Gazisi Nejdet Tecimer’in günün anlamına ilişkin müşavere yaptığı törene, Ilbay Kemal Çeber, Belediye Başkanı Rahmi Metanetli, İl Güvenlik Müdürü Nurettin Gökduman, İl Açıkgöz Komutanı Ali Güngör, Martir ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Kemal Aksu, gaziler, sivil sosyete kuruluşu temsilcileri ile sair ilgililer katıldı.

Artvin

Milli İrade Meydanı’nda planlı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak, çekinmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Ilbay Yılmaz Doruk, törende yaptığı konuşmada, toplumun inancında “Ölürsem martir, kalırsam gazi olurum” düsturunun bulunduğunu söyledi.

Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne, bağımsızlığına kasteden seçkin kalem girişimin, karşısında bu iradeyi bulduğunu belirten Şahika, “Bu nedenle ermiş milletimiz, zaman boyunca istiklal ve istikbalinden katiyen ödünleme vermemiştir. Yeryüzü ağırlık koşullar altında da kutsi bildiği cümle değerlerine cemaat çıkmıştır. Bu tatlılıkla akım fail kahramanlarımız, canından fariğ, vatanından vazgeçmemiştir. Gazilerimiz, kahramanlığın sönmeyen meşalesidir.” sözlerini gider etti.

Tören, Artvin Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Özgül, Şehremini Demirhan Elçin, İl Güven Müdürü Sinan Erge, İl Jandarma Komutanı Açıkgöz Miralay Sebep Okkalı, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Nilda Yavuzdemir, hava müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Share: