İTO’dan global krizi fırsata atıf önerileri

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, acun ekonomisinin kullanılmamış benzeri konuşu resesyonun eşiğinde olduğunu belirterek, “Global ekonomide muhtemel krizin Türkiye için tehditlerin yanı sıra heybetli fırsatlar bile sunacağını öngörüyoruz. Bu noktada gâh hususlara ilgi etmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

İTO’dan yapılan açıklamada odanın ağustos kocaoğlan niteliksiz divan toplantısındaki konuşmasına düzlük verilen Başkan Şekib Avdagiç, Türkiye’nin pandemi sonrası ihracatta yakaladığı olumlu seyrin devam ettiğini belirtti.

Acun ekonomisinin eskimemiş ayrımsız konuşu resesyonun eşiğinde olduğuna işaret eden Avdagiç, global ekonomide beklenen krizin Türkiye için tehditlerin yanında heybetli fırsatlar üstelik sunacağını rapor etti.

Bu kapsamda kâh hususlara özen edilmesi gerektiğini belirten Avdagiç, “Global ticarette pandemi sonrası öne sâdır tedbir avantajımızı bol değerlendirirsek, bu dönemde ülkemize pozitif inhilal imkanı sağlayabiliriz. Bize sakıt bu dönemde küresel resesyondan kabil olduğunca bir iki etkilenmek, üretim maliyetlerini dengede sara rekabet avantajı temin etmek ve bununla üstelik yetinmeyerek ilişki ve eser çeşitlendirmesine gezmek olmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Avdagiç, finansmana erişim üzerine yaşanan sıkıntıların dakikasında aşılmasının büyük ehemmiyet taşıdığını vurgulayarak, ürem oranlarındaki artışla alay malay, bankacılık sektörünün kullandırdığı ticari kredilerin arındırılmış kendisine almanak çoğalma hızının 2 ay öncesine göre yüzdelik 50 azaldığını aktardı.

Kredi mekanizmasının bozulmasının üretimin, ticaretin ve ihracatın daralması anlamına geleceğini kaydeden Avdagiç, “Dolayısıyla, yüreklilik kullanımını kısıtlamaya yönelik gelişigüzel türden yöntem, üretimi baskılama ve müteselsil etkilerle ekonominin değil cümle alanlarına bulaşma eden ayrımsız menfi döngüye analoji riski oluşturabilir. Bu dahi bizi toptan resesyonda fazlalık ayrışmadan alıkoyabilir, ılımlı vadeli elan büyük sorunlarla yüz yüze bırakabilir.” ifadelerini kullandı.

Avdagiç, ihracata yönelik kredilerin önemine dikkati çekerek, “İhracata müteveccih kredilerin amacına uygun yerine kullanılıp kullanılmadığının tespiti tek birlikte print evet bile karmaşık benzeri süreç değil. Firmalarımızın özlük istihsal alanlarında ihracat için gerekseme duyduğu girdiler, buna ilişkin finansman ihtiyacı ve bahis konusu ihracatın hangi büyüklüğünde sürede gerçekleştiği belgelere dair kendisine izlenebilmektedir.” açıklamasında bulundu.

Avdagiç, bu kapsamda, hele ihracatçı firmalara verilen reeskont kredilerinin banko azaltılmaması gerektiğini vurguladı.

Enflasyon muhasebesinin uygulanması gerektiği açıktır

Şekib Avdagiç, enflasyonla mücadelenin odaklanılması müstelzim heybetli benzeri sevgili olduğuna dikkati çekerek, pahalılık muhasebesinin uygulanmasını murat etti.

Avdagiç, şunları kaydetti:

“Yüksek enflasyonla oluşan itibari kârların vergilendirilmesi konusu mail dönemin koskocaman başlıklarından birini oluşturacaktır. Bu çerçevede enflasyon muhasebesinin uygulanması gerektiği açıktır. İşletme sermayesi ihtiyacı giderek kalan şirketlerimizin, bir üstelik yüksek şişkinlik nedeniyle sermayelerinin vergilendirilmesi ve arttırma sermaye erozyonu yaşamasının önüne geçmeliyiz.

Erke fiyatlarının oluşturduğu maliyet baskısına de dikkati örtmek isterim. Durgunluğa doğru gidilen ve sorunların devam ettiği global ekonomide Türkiye yerine biz enerjimizin balaban bölümünü enerjiye harcamalıyız. Devlet yerine temelli şekilde enerjide dışa bağımlılığı azaltacak politikaların hızlandırılması kabil evgin bir görevle alın karşıyayız.”

Avdagiç, Türkiye’nin akıbet iki hafta zarfında lehçe liderliğini göstererek, hububat koridorunun açılmasının mimarı olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimleriyle Ukrayna limanlarından açılan hububat koridorunun önemine dikkati çekici Avdagiç, “Türkiye, küresel piyasalarda fehva yerindeyse tahılın fiyatını belirlemiştir. Henüz önceki sevkiyatın tarihinin açıklanmasıyla birlikte küresel piyasalarda tahıl fiyatları yüzdelik 20 civarında vurdumduymaz çekildi.

Savaştan önceki Afrika ülkelerinin büyük bire bir bölümü buğday ihtiyacının yüzdelik 30’undan fazlasını Rusya ve Ukrayna’dan ithalatla karşılıyordu. Diliyoruz ki, bu sözleşme Ukrayna ve Rusya aralarındaki sorunların çözümü için bir baş oluşturur ve analog sorunların çözümüne benzer oluşum haysiyet.” yorumunu yaptı.

İTO Başkanı’ndan enflasyonla mücadelede enerji ve azık fiyatları açıklaması

 

İTO Başkanı, asgari ücret artışı için ‘kamu-hususi’ işbirliği istedi

 

İTO Başkanı Avdagiç’ten konutta kirayı düşürecek 5 öneri

 

İTO’dan ‘İstanbul’a özel isteklendirme paketi’ talebi

 

Share: