Kadına Müteveccih Şiddetli Mücadele kapsamında kadınlara eğitim veriliyor

Sakarya’da, Kadına Müteveccih Acul Savaş kapsamında kadınlara yönelik farkındalık eğitimi düzenleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı yoluyla başlatılan Kadına Müteveccih Seri Uğraş programı kapsamında halk terbiye müdürlüklerince iklim genelinde karye dirim merkezlerinde kadınlara terbiye veriliyor.

Eğitimlerde, kadınlara yönelik güç, familya içi sürat, ocak zarfında şiddetin çocuklar üzerindeki etkisi, şiddet mağdurlarının başvuracağı çıkışlı kurumlar, şiddetin türleri ile fiziki, ruh bilimsel, cinsî, kazançlı ivinti için bilgiler veriliyor.

Sakarya İl Milli Yetişek Müdür Yardımcısı Yakup Sahtekâr, AA muhabirine, kadınların köy dirim merkezlerinde uzmanlar aracılığıyla kadına yönelik güç ve eş içi takat üzerine bilgilendirildiğini söyledi.

Bu eğitimlerle bu sorunun talih gündeminden kalkacağını düşündüğünü nâkil Kalaycı, “İl genelimizde üstelik zaman itibarıyla 55 bin veliye ev okulu kapsamında erişmiş durumundayız. Burada 1300’den aşkın eğitim bilimi almış öğretmenlerimiz bakım vermektedir, eğitimlerini sürdürmektedir.” dedi.

Psikolojik danışman Gamze Çördük üstelik “Şiddete maruz kalındığında başvurulacak kurumlar üzerine ve uygulamalar için bilgilendirmeler yaptık. Verdiğimiz eğitimlerin haddinden fazla faydası oldu ve dönüşümlerde zait yönde tıpkısı iletişim sağladık.” diye konuştu.

Kursiyer Mevlide Şükre ise “Kadınlara, hayvanlara, bütün canlılara olan şiddete karşıyız. Bu eğitimde şiddetin çeşitlerini birlikte öğür olduk. Karı yerine şiddetlerin hepsine karşıyız. Hepimizin çocukları var, onları en ferah ortamlarda beslemek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: