‘Kadınsın yapamazsın’ dediler, 5 ülkeye ihracat yapıyor

Tokat’ta 25 yıldır urgancılık yapan Ayşe Darende, uç mesleği ve iş azmi ile hemcinslerine örnek oluyor, yaptığı urganları 5 ülkeye satıyor.

Tokat’ın tarihi mekanlarından Taşhan’da açtığı hareket durumunda 2 bala annesi 48 yaşındaki Ayşe Darende unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin arasına giren urgancılığı yaşatmaya çalışıyor. Eşinden öğrendiği mesleğine 1997 yılında evinde başlayan Darende, kısaca 15 yıldır açtığı gelişim yerinde işleme efsanevi yularları ve kapik tasması yapıyor. Yaptığı urganları İran, Iran, Ermenistan, Azerbaycan ve Gürcistan atılmak için 5 ülkeye satan ve ‘Urgancı Ayşe’ yerine maruf Darende, mesai azmiyle hemcinslerine bile örnek oluyor.

“Bu meslekte Türkiye’nin biricik eş ustasıyım”

Meslekte yaşadığı sıkıntılardan bahseden Ayşe Darende, “Bu işe evlendikten bilahare başladım. Tığ evlendiğimizde eşimin mesleği buydu, o üstelik ağababa mesleğini yapıyordu, kul ona göre başladım. Sonradan kendimi geliştirmek istedim. 10 sene kocamla çalıştıktan sonraları değişik işleri bu iple deneyerek kendimi geliştirdim. 15 yıldır da benzeri dükkanda işimi bitmeme ettiriyorum. Bu meslekte yaşadığım külfet müşteriler beni görünce ihtiyaçlarını söyleyemiyorlardı. Urgancılık işleyen hanım gördükleri devir ‘ Bu yulardan anlamaz, hayvandan karı ne anlar’ kabilinden düşünüp diyalog kurmuyorlardı, çekiniyorlardı. Yeryüzü çok yularları söylerken zorlanıyorlardı. Bu işi etkili yapan, ipi eğirmesinden tutun redif haline getirip müşteriye sunan Türkiye’de yegâne kadın ustayım. Bunu görünce bile takdir etmeye başladılar ve 15 yıldır bir dükkanın içerisindeyim. Köylerimizde, ilçelerimizde, Türkiye’nin genelinde stabil haddinden fazla müşterim var ve hepsiyle çalışıyorum şuanda” dedi.

“Şuanda çok iri ayrımsız sargı var”

Bu meslekte çırak adına oğlunu yetiştirdiğini söyleyen Ayşe Darende, “Dışardan şakirt yetiştiremedim amma oğlum 3-4 yaşından beri bu mesleğin içerisinde. Ben öldükten sonradan, bu mesleği bıraktıktan bilahare seçme şeyini yapabilecek aynı çırağım var o birlikte oğlum. Bu çığır pres, yaptığımız iplik bunaltıcı, iş bunaltıcı, atölyede çakışırken çarkların çevrilmesi, dokuması seçkin şeyi bunaltıcı bu mesleğin. Asla ben özge eş arkadaşlarım kabilinden evden çıktığım bozulmamış kıyafetime hiçbir devir eve gidemedim. Dizge iplik dolaştığı devir çok sinirlenir ben ipe uğraşınca sakinleşiyorum. Ego ipi seviyorum, iplerle uğraşmayı seviyorum. İnsanlar yumaklara baktıkları antlaşma hoppadak iplik görüyorlar, ego ise yıkamak görünce ondan ne yapabilirim diye düşünüyorum. Alelhusus eşek dikeni ipini insanlara lacerem tanıtırım diye düşündüm ve yuların dışına çıktım. Çiçeklikler yaptım, salıncaklar yaptım, urgan ipinden hamak yaptım ve sağlamlığını kanıtladım. Şuanda çok iri bir deste var” diye konuştu.

“5 ülkeye yedek satıyorum”

İlk başlarda elden Tokat’ta satma fail, şuanda ise 5 ülkeye eş yaptığını tamlayan Ayşe Darende, “Ben bu işe önceki başladığım antlaşma Tokat içerisinde ve ilçelerinde satıyordum. Henüz sonradan i sınırlarını aşarak Türkiye’dahi bunan bütün illere, ilçelere, kasabalara toptan redif satmaya başladım ve ayrımsız müşterimin vasıtasıyla 5 ülkeye ben ihtiyat satıyorum. Sınırdaki bir müşterimin vasıtasıyla Gürcistan, Azerbaycan, İran, Ermenistan ve Irak’a malzeme gönderiyorum” dedi. – TOKAT

Share: