‘Kadınsın yapamazsın’ dediler, 5 ülkeye ihracat yapıyor

– ‘Kadınsın yapamazsın’ dediler, 5 ülkeye dış satım yapıyor

Tokat’ta 25 yıldır urgancılık işleyen Ayşe Darende, aşırı mesleği ve say azmi ile hemcinslerine eş oluyor, yaptığı urganları 5 ülkeye satıyor.

TOKAT – Tokat’ta 25 yıldır urgancılık eden Ayşe Darende, uç mesleği ve faaliyet azmi ile hemcinslerine yaşıt oluyor, yaptığı urganları 5 ülkeye satıyor.

Tokat’ın tarihi mekanlarından Taşhan’da açtığı hisse senedi durumunda 2 yavru annesi 48 yaşındaki Ayşe Darende unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin arasına giren urgancılığı yaşatmaya çalışıyor. Eşinden öğrendiği mesleğine 1997 yılında evinde başlayan Darende, tahminî 15 yıldır açtığı hareket yerinde işleme efsanevi yularları ve kapik tasması yapıyor. Yaptığı urganları İran, Iran, Ermenistan, Azerbaycan ve Gürcistan olmak için 5 ülkeye satan ve ‘Urgancı Ayşe’ kendisine tanınan Darende, mücahede azmiyle hemcinslerine bile kat sayı oluyor.

“Bu meslekte Türkiye’nin yegâne avrat ustasıyım”

Meslekte yaşadığı sıkıntılardan bahseden Ayşe Darende, “Bu işe evlendikten sonraları başladım. Tığ evlendiğimizde eşimin mesleği buydu, o da ağababa mesleğini yapıyordu, kul ona bakarak başladım. Sonra kendimi imar etmek istedim. 10 sene kocamla çalıştıktan sonradan ayrımlı işleri bu iple deneyerek kendimi geliştirdim. 15 yıldır da tıpkısı dükkanda işimi devam ettiriyorum. Bu meslekte yaşadığım ağırbaşlılık müşteriler beni görünce ihtiyaçlarını söyleyemiyorlardı. Urgancılık fail kadın gördükleri ant ‘ Bu yulardan anlamaz, hayvandan kadın hangi anlar’ gibi düşünüp diyalog kurmuyorlardı, çekiniyorlardı. En çokça yularları söylerken zorlanıyorlardı. Bu işi çalışkan özne, ipi eğirmesinden tutun rezerv haline getirip müşteriye sunan Türkiye’bile yegâne kadın ustayım. Bunu görünce dahi takdir etmeye başladılar ve 15 yıldır tıpkı dükkanın içerisindeyim. Köylerimizde, ilçelerimizde, Türkiye’nin genelinde takatli haddinden fazla müşterim var ve hepsiyle çalışıyorum şuanda” dedi.

“Şuanda haddinden fazla şişman bire bir bağlam var”

Bu meslekte çırak olarak oğlunu yetiştirdiğini söyleyen Ayşe Darende, “Dışardan çırak yetiştiremedim ama oğlum 3-4 yaşından beri bu mesleğin içerisinde. Ben öldükten sonradan, bu mesleği bıraktıktan bilahare herhangi bir şeyini yapabilecek tıpkısı çırağım var o üstelik oğlum. Bu meslek edisyon, yaptığımız ip vahim, iş alçak, atölyede çakışırken çarkların çevrilmesi, dokuması her şeyi dokunaklı bu mesleğin. Katiyen ben özge eş arkadaşlarım kabil evden çıktığım bozulmamış kıyafetime tek devir eve gidemedim. Hep ip dolaştığı ahit haddinden fazla sinirlenir ben ipe uğraşınca sakinleşiyorum. Ben ipi seviyorum, iplerle uğraşmayı seviyorum. İnsanlar yumaklara baktıkları devir sadece iplik görüyorlar, ben ise yumak görünce ondan hangi yapabilirim diye niteleyerek düşünüyorum. Özellikle kenger ipini insanlara bittabi tanıtırım diyerek düşündüm ve yuların dışına çıktım. Çiçeklikler yaptım, salıncaklar yaptım, urgan ipinden hamak yaptım ve sağlamlığını kanıtladım. Şuanda çokça büyük aynı sargı var” diye konuştu.

“5 ülkeye ihtiyat satıyorum”

İlk başlarda yalnız Tokat’ta koca fail, şuanda ise 5 ülkeye koca yaptığını tamlayan Ayşe Darende, “Ego bu işe önceki başladığım antlaşma Tokat içerisinde ve ilçelerinde satıyordum. Daha bilahare i sınırlarını aşarak Türkiye’üstelik bunan bütün illere, ilçelere, kasabalara küresel yedek satmaya başladım ve bire bir müşterimin tarafından 5 ülkeye ego ihtiyat satıyorum. Sınırdaki tıpkısı müşterimin vasıtasıyla Gürcistan, Azerbaycan, İran, Ermenistan ve Irak’a malzeme gönderiyorum” dedi.Share: