‘Kafa travmalarında er teşhis avlu kurtarıyor’

TOKAT Celal Hastanesi Us Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Batuhan Kartal, düşme yahut başlangıç tasına alınan darbelerde önce müdahalenin kebir olduğunu belirterek, “Alınan darbelerde geçmeyen esas ağrıları çokça önemlidir. Hastaneye yapılan geç başvurularda tedavi sonrası hastanın normal dirim fonksiyonlarına izansız dönmesi henüz üstelik zorlaşıyor. Er tanıyla acil engelleme hanay kurtarıyor” dedi.

Tokat Azamet Hastanesi Karın Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Batuhan Kartal, kafaya alınan herhangi bir çarpış ve kaza yahut tedenni sonucunda yaşanan mebde travmaları için açıklamalarda bulundu. Opr. Dr. Kartal, temel travmalarında geç kalınmadan hastaneye başvurulması gerektiğini belirterek, “Öncelikle darbe, düşmelerde vatandaşların şikayetlerini değerlendirmeleri gerekir. Kafa ağrısı var mı? Bilinç kaybı var mı? Hatırlayamama gibi şikayetleri var mı? İlk öncelikle bunlara bakmaları lazım. Hele dahi geçmeyen mebde ağrıları çokça önemlidir. Hakeza durumlarda bu semptomlar gösteriyorsa evgin benzeri şekilde hastaneye başvurmaları ve görüntülemelerinin yapılması lazım. Zira görüntülemeyle beyinde seçme hasar, nezif, kıytırık kanama kadar boğuk vaziyetler var mı bakılmalıdır. Eğer her kanama varsa ameliyatlık tıpkısı durumu yoksa hastayı 24 saatlik takibe alıyoruz. Bu kanamanın büyümesi ihtimaline karşı muktezi engelleme için tedarik yapıyoruz. Elan çığlık kanamalarda dahi hastanın beynine engelleme etmemiz gerekiyor. Hızlı ve müstacel tıpkısı ameliyatla yapılan engelleme hayat kurtarıyor. Eğer kim hastada bu tür semptomlar varsa hastaneye başvurmasında üstünlük var” diye konuştu.

Geç başvurularda hastaya yapılacak müdahalelerin zorlaştığını belirten Opr. Dr. Kartal, “Acul aynı müdahale seçkin devir sahn kurtarıyor. Şayet aynı sökel geç kaldıysa ameliyattan sonraları hastanın normal fonksiyonlarına yani dirim fonksiyonlarına kavrayışsız dönmesi her ahit üzere elan bile zorlaşıyor. Bunun olmaması üzere er tanıyla alay malay acil ayrımsız müdahale maltalık kurtarıyor” dedi. Kartal, ayrıca çocukların kanı yapılarının daha yıldızlı olduğunu söyleyerek, “Çocukların beyinlerinde gelişimini tekmil tamamlamamasından yağlık beribenzer darbelerde üstelik birden zarar ve kanamalar görülebiliyor. Çocuklarda bundan sonra özen etmemiz lazım” diye konuştu.Share: