Kalabalık, Giresun ve Trabzon’da yeni sezonun balıkları tezgahlarda

Denizlerde av yasağının sona ermesiyle Kargaşa, Giresun ve Trabzon’bile avlanan balıklar tezgahlarda sergilenmeye başlandı.

Kargaşa’üstelik tekneleriyle gece denize açılarak ağlarını bırakan balıkçılar, değişik türlerde balıkla kıyıya döndü.

Altınordu ilçesindeki tezgahlarda istavrit, tavuk balığı, barbun, tirsi ve palamut satışa sunuldu.

İlçede 25 senedir balıkçılık işleyen Ferhat Caygın, AA muhabirine, sezonun umdukları üzere başlamadığını belirterek, “Bunun nedenlerinden biri havanın sıcak olması. Deniz suyu sıcaklığı dolayısıyla palamut beklenildiği gibi değil ama havaların serinlemesiyle beraber mübarek miktarda sivri bekliyoruz. Daha sonradan hamsi ve çinekop peki.” dedi.

Denizden mübarek miktarda istavrit çıktığını tabir eden Dönek, “Tezgahlarda mezgit, barbun ve tirsi var. Antrparantez levrek, çupra, ala, somon kültür balığı. Mezgit ve barbunun kilosu 100 teklik. İstavrit 50, tirsi bile 35 liraya satılıyor. Bereketli miktarda çıkarsa balık fiyatları düşebilir.” diyerek konuştu.

Balıkçı Cemil Türkmen da vatandaşın balıktan beklentisinin evvel günden temas tarafın dolup taşması olduğunu dile getirdi.

Tezgahlarda eli nimetli olan balık çeşidinin, dün gecenin mahsulü istavrit olduğunu belirten Türkmen, “Vatandaş sivri bekliyordu amma bahir suyunun sıcaklığından o tek tük oldu. Yeterince piyasaya çıkmadı. Onun amacıyla havaların soğumasını az buçuk daha bekleyeceğiz.” dedi.

Giresun

Giresun’da dahi balıkçılar av yasağının sona erdiği önce şeb istavrit avladı.

Gece teknelerle denize açılan balıkçılar, hele palamutta umduğunu bulamadı. Balıkçılar, sabah saatlerinde avladıkları istavritle kıyıya döndü.

Bulancak ilçesinde balıkçılık fail Misyon Önal, av yasağının kalkmasıyla gelişigüzel yöre balıkçısının baştan denize açıldığını söyledi.

İlk şeb palamut avcılığı yapılamadığını belirten Önal, teknelerin barınaklara bir iki üstelik olsa ağlara takılan istavritle dönüldüğünü anlatım etti.

Önal, ilerleyen süreçte avcılığın artmasını beklediklerini birlikte sözlerine ekledi.

Giresun’da tezgahlarda istavritin kilogramı 35 liradan satışa sunuluyor.

Trabzon

Trabzon’dahi dahi eskimemiş av sezonunun ürünleri tezgahlarda yerini almaya başladı.

Av yasağının kalkmasıyla birlikte tün denize açılarak ağlarını bırakan balıkçılar, yıpranmamış sezonun evvel gününde Karadeniz açıklarında istavrit ve pelit avladı.

Kıyıya çıkarıldıktan sonra kasalara yerleştirilen ve Trabzon Balık Hali’hangi getirilen balıklar kısa sürede tükendi.

Ortahisar ilçesinin Moloz mevkisindeki balıkçıların tezgahlarını dolduran istavrit hem balıkçı esnafının hem dahi vatandaşların yüzünü güldürdü.

İstavritin kilogramı 50, palamudun tanesi ise 30 ile 50 teklik beyninde mütebeddil fiyatlardan satılıyor.

Balıkçı Mehmet Duygusal Örseloğlu, tezgahlara bire bir çoğu birkaç miktarda olsa birlikte 12-13 çeşit balık geldiğini, 4-5 gün bilahare çeşidin ve miktarın artacağına inandığını söyledi. Örseloğlu, şunları kaydetti:

“Palamudun bu sene bol olacağına inanıyorum. Şu zaman denizde skala görünüyor ama ilerde ne olacağını Cenabıhak bilir. Göstergeler şu an balığın mübarek olduğunu gösteriyor. Tığ üstelik bekliyoruz. Balık verimli tamam, yurttaş bereketli mübarek tüketir, biz bile bereketli verimli satarız. Belki İstanbul ve Sinop tarafında hamsi benzer amma bizim bu yakınlar için henüz er. Dokuzuncu kamer hamsinin zamanı değil. Hamsinin 11’inci ayı görmesi lazım kim portföye girsin. Şu zaman palamudun sezonu. Biz de palamudu bekliyoruz, inşallah sivri bize gülecek.”

Süleyman Çakır birlikte istavrit, barbun, çupra ve levrek sattıklarını, bu zaman mübarek miktarda istavrit satacaklarını ifade etti.

Balık satın düz Hazar Esmeray ise Kars’tan Trabzon’a gezmeye geldiklerini belirterek, “Duyduk ki sezon küşade, biz üstelik balık almaya geldik. İstavrit ve levrek aldım. Yer çokça hamsi tüketiyoruz ama hamsi yoktu.” dedi.

Bekir Özcan de hamsi üzere geldiğini fakat istavrit aldığını dile getirdi. Özcan, balık fiyatlarının pahalı görünmesine karşın günün şartlarına göre normal olduğunu söyledi.Share: