Kar kalınlığının geçen ocakta 2 metreyi aştığı Bitlis’te bu sene hayvanlar hala merada

Türkiye’nin sunma çok kar düzlük illerinden biri olan Bitlis’te, bu sene beklenen yağışın gerçekleşmemesi dolayısıyla besiciler hayvanlarını köylere mail meralarda otlatmaya bitmeme ediyor.

Son zamanlarda kuraklığın etkilerinin bundan sonra hissedildiği şehirde, albeni sıcaklığı mevsim normallerinin üstünde seyrediyor.

Kar kalınlığının sabık yıl bu dönemlerde 2 metre 76 santim namına ölçüldüğü, her yerin karla kaplandığı kentte, bu sene dağların yüksek kesimlerinde de beyaz zehir kar örtüsü görülemiyor.

Besicilerin hayvanlarını tarlalarda ve köylere andıran dağların eteklerinde otlatmaya devam ettiği Bitlis’te, kuraklığın tarımsal üretimi ve hayvancılığı damarı bozuk etkilemesinden bulut ediliyor.

Meteoroloji İl Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye bakarak, 2021 yılının mesafe ayında kar kalınlığının 1 metre 75 santim, 2022 yılının karı ayında ise 2 metre 76 santimetre namına ölçüldüğü Bitlis’te, 2021-2022 kış sezonunda toplanmış 10 metre 7 santimetre kar yağışı gerçekleşti. Tıpkı dönemde karlı aktarılma sayısı 57, tütsülü bölüm sayısı 14, yağışlı bölüm sayısı ise 68 namına kayıtlara geçti.

“Kırıcı yağışsızlık yaşıyoruz”

Eksperlik alanı coğrafya olan Bitlis Muazzez Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, AA muhabirine, kuraklığın serencam zamanlarda arttığını söyledi.

Her sene kentte evvel hatır kasımda yağdığını belirten Elmastaş, “Aile ayındayız. Son Teşrin ve boşluk aylarında kar yağmadı, yağmur düşmedi. Halen yağmur namevcut. Çığlık yağışsızlık yaşıyoruz. Kar örtüsünün olmaması bölgemizde kıymetli tanıdık tıpkısı durum. Besiciler halen hayvanlarını dışarıda otlatmaya devam ediyor. Bu onlar amacıyla kazanım sağlıyor. Hayvanlarını içeride esrar, rüşvet ve ayrımsız yemlerle beslemiyorlar.” diye niteleyerek konuştu.

Yağışın azalması, kuraklığın artması ve akarsu kaynaklarındaki seviyesinin düşmesinin bundan ahir süreçte tarımda önemli problemleri da yanı sıra getireceğini ifade fail Elmastaş, araştırmalarda bu durumun 20-30 almanak süreç içinde bitmeme edeceğinin görüldüğünü kaydetti.

Tarımsal faaliyetlerde akarsu kaynaklarının çokça titiz kullanılması uyarısında mevcut Elmastaş, “Havzada çapraz akarsu kaynakları ziyadesiyle kullanılıyor. Burada haddinden fazla ağır bir tasarrufun yapılması gerekiyor. Tıpkısı felç suyun bile buharlaşma kendisine yahut aşkın kullanılarak tutumsuzluk edilmemesi çokça büyük.” dedi.

“Yağmur olmazsa ne ekim ne sürüm yapabileceğiz”

Çakal Armudu Kültür Odası (AHZO) Başkanı Necat Demirden ise uzmanların belirttiğine bakarak, son 52 yılın en yağışsız kış mevsiminin yaşandığı dile getirdi.

Bitlis bölgesinin bu yıl tek yağış almadığını anlatan Demirden, şunları kaydetti:

“Yağışsızlık yaşandığından ektiğimiz buğdaylar nasıl olacak bilmiyoruz. Gelecek aydan sonra çıkarma yapılacak fakat hiç yağış yok. Yağış olmazsa ne ekim hangi sürüm yapabileceğiz. Kar bizim için berekettir amma bu sene yağmadı. Meteorolojik verilere göre 24 Familya’ta yağmur bekleniyor. İnşallah yağar bile bu endişelerimiz boşa menfaat. Bugüne kadar çok kurak geçti. Toprakta su yok. Kullandığımız dip kuyularda dahi su azalmaya başladı. Bu format bizi ve çiftçilerimizi endişelendiriyor. Ne yapacağımızı şaşırdık.”

“Hayvanlarımızı dışarıya çıkarıyoruz”

Tatvan ilçesine bağlı Kırkbulak köyünde hayvanlarını tarlada otlatan Necip Katarakt üstelik “9 Aralık’ta çok bir iki kar yağdı ve birden eridi. Karı ayında halen hayvanları dışarıya çıkarıyoruz. Havaların iyice geçmesi bize yarar sağlıyor. Normalde 6 ay kar altında kalıyorduk. Hayvanlara günde 2-3 misil yemleme veriyorduk. Bu sene hakeza aynı genişlik yaşamadık.” diye konuştu.

Share: