Karaciğer yetmezliği teşhisi konulan genç, bire bir saatte bulunan organla sağlığına kavuştu

Adana Site Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde karaciğer yetmezliği teşhisi konulan gence, yaklaşık tıpkı saat sonradan bulunan organ Trabzon’dan özel uçakla getirilerek nakledildi.

Hastaneden yapılan açıklamaya bakarak, Osmaniye’de hareketli P.D.’ye (16), Adana Kent Eğitim ve Araştırı Hastanesi’nde karaciğer yetmezliği teşhisi konuldu.

Hastane doktorlarının nakil kararı almasının ardından P.D.’nin bilgileri Esenlik Bakanlığı Ulusal Uzuv ve Nesiç Nakli Koordinasyon Sistemi’ne girildi.

Sistem yöneticileri, tahminî 1 saat bilahare Trabzon’dahi kanı ölümü gerçekleşen ve ailesi tarafından organları bağışlanan tıpkısı kişinin karaciğerinin P.D.’ye uygun olduğunu belirledi.

Bunun üstüne Adana Şehir Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar başkanlığındaki takım Sağlık Bakanlığına ait uçakla Trabzon’a cereyan etti.

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Çetinkünar, Op. Dr. Sefa Özyazıcı, Op. Dr. Adnan Kuvvetli, Op. Dr. Evren Eflak, Dr. Basrican İnce ve özge operasyon ekibi, Trabzon’dan alınan karaciğeri yaklaşık 12 saat süren ameliyatla P.D’ye nakletti.

Ameliyattan 3 bölüm sonradan servise alınan P.D.’nin, buradaki tedavisi sürüyor.

“Bodur sürede akıllıca organın bulunması milyonda bire bir ihtimal”

organ nakli yapılan P.D. yaptığı açıklamada, kendisini haddinden fazla iyi hissettiğini belirterek, “Sonra öğrendiğime göre 1 saatte bana akıllıca uzuv bulunmuş. Bu süre organ nakli amacıyla mucizevi aynı durummuş. Bağışı yapan aileye çok teşekkürname ediyorum. Dünya Malı boyu onlar ve kaybettikleri yakınları amacıyla yakarış edeceğim.” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar, P.D.’yi, Trabzon’daki ailenin duyarlılığının kurtardığını belirterek, şunları kaydetti:

“Kadavradan örgen bağışlarında, ayrımsız yandan aile yakınını kaybetmenin üzüntüsünü yaşarken, diğer yandan eksantrik bir insana hayat veriyor. Ivedili aktarım ihtiyacının belirlenmesinden 1 saat sonraları akıllıca uykuluk bulunması, P.D. için balaban bire bir nasip. Bu kadar gelişmemiş sürede akıllıca organın bulunması, milyonda ayrımsız ihtimal diyebiliriz. Akıllıca karaciğer bulunmasaydı, hastamızı 4-5 günden çok neşelendirmek kabil olmayacaktı. Bakanlığımızın örgen bağışıyla ilişkin muvaffakiyetli organizasyonu da bu şansın hayat halaskâr aynı unsura dönüşmesini sağladı.”???????

Share: