Karadeniz’birlikte içme suyu kaynaklarının arkası sıra dereler birlikte kurumaya başladı

KÜRESEL ısınmanın etkileriyle yağış rejimi değişen ve akıbet iki ayda ortalama yüzde 58 henüz bir iki yağışın düştüğü Maşrık Karadeniz’dahi içmece suyu kaynaklarının beraberinde dereler birlikte kurumaya başladı. Gümüşhane’birlikte Tersun Dağı’ndan doğan ve Karamustafa, Boyluca ve Hasköy köylerinden sabık ekincilik ve içmece suyunda makbul Boyluca Deresi yatağı 10 kilometre boyunca kurudu.

Küresel ısınmanın etkileriyle Doğu Karadeniz’da son aylarda mütenakıs yağışlar, susuzluk tehlikesini da yanında getirdi. Şarki Karadeniz’birlikte, haziranda 109,4 kilogram yağış ile akıbet 90 yılın yağış rekoru kırılırken, izleme fail aylar ise yağışsız geçti. Meteorolojik verilere bakarak, geçen yıl orak ayı ve ağustos ayları ile bu senenin tıpkı dönemlerinde ortalama yüzdelik 58 henüz az yağışın düştüğü bölgede, içme suyu kaynakları kurudu. Türkiye’nin yıllık averaj 2 bin 400 kilo yağmur oranıyla bildirme çok yağmur alan ili olan ve bir lahzada değme yıl yaşanan başat, heyelan ve taşkınlarla gündeme mevrut Rize’birlikte azalan su kaynakları nedeniyle belediye, halkı, suyu tasarruflu kullanmaya çağırdı. Trabzon’da ise içme suyu sorununa çözüm amacıyla yağmur ve yüzey sularının depolanacağı ‘yapay akmaz’ formülü devreye alındı.

DERE YATAĞI 10 KİLOMETRE KURUDUBölgede içme suyu kaynaklarının ardından bu sefer dahi öz yatakları kurumaya başladı. Gümüşhane’de Tersun Dağı’ndan doğan ve Karamustafa, Boyluca ve Hasköy köylerinden güzeşte tarım ve içme suyunda geçer Boyluca Deresi yatağı, debisi azalınca 10 kilometre boyunca kurudu. Derenin kurumasıyla, bölgedeki göveri ve sonuç bahçeleri bile damarı bozuk etkilendi. Civar halkı, kuraklığa cebin akarsu depolanacağı akmaz projelerinin devreye alınmasını istedi.’KURAKLIKTA DEREDE DAMLA AKARSU KALMIYOR’Boyluca Köyü Muhtarı Tahir Öztürk, “Bu öz üstünde 3 modül karye, 11 da mahallemiz mevcut. Bu aylar gelince öz kuruyor. Kuraklık başlayınca derede katre su kalmıyor. Vatandaşın büyü bahçesi kuruyup gidiyor. Dereden akan su boşa akıyor. Deremizin suyu çok temiz. Burası değerlendirilirse hem köylülerin içme suyu sorununu hem birlikte sulama sorununu giderilmiş tamam. Burada domuzuna akmaz olabilecek kâh noktalar var” dedi.’GÖLET TALEBİMİZ VAR’Köylülerden Kenan Öztürk üstelik ekincilik arazilerinde kuraklığa sadık zarar olduğunu söyleyerek, “Fasulye ektim, susuzluktan yağlık söküp attım. Tarlam kurudu, öz kurudu. Bahçe süresince hiçbir öz kalmadı. Hepsini yoldum, hayvanlara verdim. Yetkililerden akmaz talebimiz var. Tarım yapmak amacıyla buraya geliyorum amma temas yıl boşa geliyorum. Tarımda ve içmece suyu yerine bastırık çekiyoruz” diye konuştu.’KARADENİZ SU ZENGİNİ BİR YER DEĞİL’

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, kuraklıkla ilişik, “İlkbaharda dereler gürül gürül akıyordu, bir ara sular haddinden fazla kuvvetliydi amma banal, gelişmemiş bir kurak gün, yağışsız periyotta çabucak Karadeniz’de durumu kuraklığa dönüştürdü. Hiçbir antlaşma çekicilik herkesi memnun etmez. Gerçekte Karadeniz akarsu zengini ayrımsız meydan değil. Yağmurların haddinden fazla yağıyor olması, Karadeniz’de çok akarsu olduğu anlamına gelmiyor” dedi.

Share: