Karadeniz’de 20 yıpranmamış mantar türü keşfedildi

GÜN DOĞUSU Karadeniz’in erdemli kesimlerinde, 7 yıldır sürdürülen icraat sonucu dünyada varlığı tanınmayan 20 mantar türü keşfedildi. Kendisi kabil bir nice bilgin ile mantarlar üstünde araştırı fail Trabzon Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Sesli, “Makale yerine yayınladık ve isimlerini ‘Dünya Mantar Bankası’na bildirerek, ülkemizin mantar hastalığı çeşitliliğine katkıda bulunduk. Bizim çalışmamızla birlikte varlığı ilk kez keşfedilen yalan sayısı, 35’e imdi” dedi.

Şarki Karadeniz’in faziletkâr kesimli yayla ve ormanlarında 2015’ten bu yana hesaplı araştırmalar sonucunda, dünyada varlığı tanınmayan 20 yeni mantar türü ortaya çıkarıldı. Bu mantarlara keşfedildiği yörelerden esinlenilerek, ‘gymnopus trabzonensis’, ‘clitolyophyllum akcaabatense’, ‘lyophyllum turcicum’ gibi adlar verildi. Dünyada bilinen ancak Türkiye’üstelik ilk defa keşfedilen 150 mantar hastalığı türü de ‘bakir vasıta’ adına biyoçeşitliliğe kazandırıldı.

TÜRKİYE İÇİN 150 YENİ KAYIT Kendisi üzere bir nice bilim adamı ile birlikte mantarlar üzerinde araştırma özne Trabzon Üniversitesi Dirim Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Ünlü, dünya genelinde 300 yıl süren araştırmalar yapıldığını, bunun sonucunda 150 bin mantar hastalığı türünün ‘Dünya Mantar Hastalığı Bankası’na kaydedildiğini söyledi. Türkiye genelinde bile sonuç 100 yılda yapılan araştırmalarla 4 bin natür mantarının ‘Türkiye Mantar Listesi’ne kazandırıldığını belirten Prof. Dr. Ünlü, “Karadeniz Beceri ve Trabzon Üniversitesi’nin katkılarıyla biz bile dünyada varlığı bildik 150 kullanılmamış araç mantar türünü Türkiye’da ilk defa tespit ettik. 2015 yılından beri yaptığımız yer ve laboratuvar incelemeleri sonucunda 20 modül mantarın üstelik dünyada ilk kez keşfini yaparak, bilimsel isimlerini verdik. Makale olarak yayınladık ve isimlerini ‘Dünya Yalan Bankası’na bildirerek, ülkemizin mantar çeşitliliğine katkıda bulunduk” dedi.’KEŞFEDİLEN MANTAR HASTALIĞI SAYISI 35’E ÇIKTI’Biyoçeşitliliğin ülkeler amacıyla yeryüzü kebir tabii zenginliklerden biri olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ünlü, “Bu mantarlar, daha önce keşfedilmemiş. İlk sefer Şark Karadeniz yöremizde bulduk. Bizden önce büyüklük genelinde yapılan tüm çalışmalarda 15 bakir mantar hastalığı türü keşfedilmiş. Bizim çalışmamızla gelişigüzel varlığı ilk defa keşfedilen mantar hastalığı sayısı, 35’e bundan sonra. Bu serencam bize Gün Doğusu Karadeniz’in mantar çeşitliliğinin zenginliğini ortaya koyuyor” diye niteleyerek konuştu.YÜZDE 90’I TRABZON YAYLALARINDAN

Kâh mantarın isimlerine, keşfedildikleri yörenin ismini verdiklerini nâkil Prof. Dr. Sesli, “Trabzon ve ilçeleri ağırlıklı girmek amacıyla Giresun ve yakın ilçelerine gittik. Yüzde 90’ını Trabzon yaylalarından topladık. Trabzon’üstelik bulduğumuz ayrımsız mantara, ‘Gymnopus trabzonensis’, Akçaabat’ta bulduğumuz benzeri mantara de ‘Clitolyophyllum akcaabatense’ ismini verdik. 2015 yılında ilk keşfettiğimiz mantarlardan birine üstelik ‘Türk mantarı’ anlamına gelen ‘Lyophyllum turcicum’ ismini vermekten mutluluk duyduk. daha çok yapılması gereken bu mantarların soylu erki, farmakolojik ve besinsel gayeli değerlendirmesi amacıyla ilişik araştırmacıların yapacağı çalışmalar” dedi.Share: