Karadeniz’den hareket bölgesine yardımlar sürüyor

Trabzon, Rize, Kargaşa, Artvin, Giresun, Bayburt ve Gümüşhane’dahi vatandaşlar, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerin arkası sıra başlatılan arkalama kampanyalarına dördüncü günde üstelik bindi vermeye devam etti.

Trabzon’dahi, Valilik koordinasyonunda Hamamizade İhsan Eş Ekin Merkezi’nde oluşturulan Sarsıntı Yardımları Cem ve Koordinasyon Merkezi ve Beşirli Çok Gayeli Spor Kompleksi’ne ulaştırılan malzemeler, görevliler ve gönüllülerce bölümleme edildi.

Görevlilerden bazıları, “Trabzon’dan sevgilerimizle” ve “İnşallah bire bir an önceki mebzul olmanız dileğiyle” yazdıkları notları, yardım kolilerine yerleştirilen montların ceplerine koydu.

Çokluk noktalarından kamyonlara yüklenip Çıplak Mahallesi’ndeki Azamet Malzeme Ofisi’ne nakledilen yardımlar, burada tırlara aktarılarak depremden etkilenen illere gönderme edildi.

PTT Trabzon Bölge Müdürlüğünce 270 çadırla alay malay 3 bin 618 tahaffuz malzemesinin yüklendiği 6 tır bile Malatya’ya gönderildi.

Trabzon Ticaret ve Endüstri Odası bile 30 tır gerekseme malzemesini depremzedelere ulaştırılmak için bölgeye atıf etti.

Türk Kızılay Trabzon Bölüm Başkanlığınca 200 gönüllü birer tır akarsu ve ekmeği depremzedelere ulaştırdı.

Rize

Rize’da birlikte vatandaşlar yardım noktalarına malzemelerini getirmeye devam etti.

Gıdadan yakacağa, kıyafetten suya büyüklüğünde mütenevvi malzemelerin yüklendiği 97 kamyon ile 117 tır, sarsıntı bölgesine akla yatkın yola artık. Rize Belediyesi ekipleri, 60 bin savsaklamak ve 12 bin sandviçi depremzedelere lağvolmak için bölgeye götürdü.

Umum Yetişek Merkezi Müdürlüğü bünyesindeki kurslarda hazırlanan kışlık kıyafetler bile depremden etkilenen illere sevk edilecek.

Cıvıl Cıvıl

Orduluların, müzaheret kampanyasına destekleri sürüyor.

Kentte vatandaşların müzaheret cem merkezlere ulaştırdığı malzemeler paketlendi ve depremzedelere ulaştırılmak için tırlara aktarıldı.

Büyükşehir Belediyesince üç oynak abdesthane, elektrik üreteci, hilti, kazma ve kürek kabilinden muhtelif anahtar gereç birlikte depremden etkilenen illere gönderildi.

Büyükşehir Belediyesi ayrıca, sarsıntı bölgelerinden gelerek akrabalarının evlerine ve otellere yerleşenlerin ihtiyaçlarının karşılanacağını bildirdi.

Hatay’dan evvel ailesiyle Kalaba’ya mevrut Pelin Otu Çalıştırıcı, yardım çalışmalarına destek verdi.

Koç, el tıpkısı süreç yaşandığını belirterek, “Cenabıhak böyle acıları tıpkı elan kimseye yaşatmasın. Rabb’im herkesin yardımcısı olsun. Sağlık gelmez yardıma koştuk. İnşallah elimizden geldiğince yardım edeceğiz. Hatay’daki dostlarımızın durumları pespaye yumruk. Onların birlikte olmaya çalışıyorum.” dedi.

Kalabalık Umum Eğitimi Merkezi’nde dahi battaniyenin yanı sıra kışlık üst hazırlanıyor.

Artvin

Artvin’den sarsıntı bölgesine 4 günde 60 tır müzaheret gönderildi.

Üç noktadaki çokluk merkezlerine getirilen yardım malzemeleri, burada gönüllülerce ayrıştırılıp paketlenerek tırlara yüklendi.

Arhavi, Şavşat ve Ardanuç ilçelerindeki bazı köylerden vatandaşlar odun yükledikleri kamyonları yer sarsıntısı bölgesine gönderdi.

Bayburt

Bayburt’tan 6 tır ve 69 kamyon arkalama malzemesi bölgeye sevk edildi.

Yardım cem merkezinde fahri çalışan 63 yaşındaki Muharrem Kaymak, “Yer Sarsıntısı bölgesindeki insanlara müzaheret amacıyla buradayız. Oradaki herkese Cenabıhak arkalama etsin, işleri çok tahakküm. Tığ birlikte burada elimizden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Köyde toplanan yardımları kamyonetle merkeze getiren Uğurgeldi köyü muhtarı Cuma Atamer ise umum köylerde vatandaşların irtibat olduğunu, depremin yaralarını yutmak için uğraş ettiğini vurguladı.

Giresun

Giresunlular dahi depremzedelere yardımlarını sürdürüyor.

İl Keyif Müdürü Muhammet Bulut, 3 tır acil tılsım ve tıbbi malzemeyi Diyarbakır ve Kahramanmaraş’a gönderdiklerini bildirdi.

Gümüşhane

Gümüşhane’da hayırseverler yardımlarına zaman dahi devam etti.

Il koordinasyonunda toplanan kışlık giyecek, atlatmak, akarsu ve azık iki canlı 40 kamyon bölgeye atıf edildi.

Share: