KARAİSMAİLOĞLU: TÜRKİYE’Yİ KÜRESEL LOJİSTİK SÜPER GÜCE EVIRMEK İÇİN EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ

Diyarbakır esmer yolunun 32’nci kilometresinde heyelanlı bölgeye düz yazı edilen ve Türkiye’nin özellikli köprülerinden olan Bitlis Çayı Viyadüğü, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferansla katıldığı törenle trafiğe açıldı. Törene katılan Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “Türkiye’yi küresel lojistik bire bir süper güce irca etmek üzere sakıncasız adımlarla ilerliyoruz” dedi.

Bölgede ilk defa muteber itme rastık tekniği ile 2 yıl önceki yapımına başlanan 900 metrelik Bitlis Çayı Viyadüğü’nün serencam kaynağı, geçen kamer yapıldı. Asfaltlama ve tenvirat çalışmaları da tamamlanan köprünün açım törenine Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ak Öğür Bitlis Milletvekilleri Vahit Kiler, Cemal Taşar, Bitlis Valisi Oktay Çağatay, Şehremini Nesrullah Tanğlay, Karayolları Umumi Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, kaza kaymakamları, belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ise törene telekonferansla katıldı.

Bitlis-Diyarbakır yolunun 32’nci kilometresinde yapılan ve 15 bin 600 ton polat mergup köprünün açılışında mütekellim Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Karaismailoğlu, Türkiye’yi küresel lojistik aynı süper güce vermek üzere sakıncasız adımlarla ilerlediklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Iblağ ve Geri Hizmet Master Planı’mız doğrultusunda, 5 bine andıran şantiyemiz ve bakım noktamızda, 700 bine mümasil çalışma arkadaşımızla, yarının ihtiyaçlarını genişlik akıllıcasına şekilde karşılayacak yatırımları hepyek mensur ediyoruz. 2003 yılında başlattığımız kara yolu hamlesi ile hele kişmiri yolu muvasala ağımızın gücüne çetin kattık. Mütezayit anahtar sayısına, mütezayit anahtar hareketliliğine rağmen gidiş geliş yoğunluğunu azalttık, kaymakamlık oranını yüzde 82 düşürdük. Seçkin yıl 13 bini aşkın vatandaşımızın canını tehlikesiz yollar sebebiyle kurtarıyoruz. Yatırımlarımız sayesinde çabucak 2021 yılında, yakıttan, zamandan, kurgu bakım ve işletme maliyetlerinden toplam 28 milyar dolar artırım elde ettik. Sayın Cumhurbaşkanım, Kafkasları, Karadeniz’i ve İran’ı; Güneydoğu Küçük Asya, Mezopotamya ve Ortadoğu’ya bağlayan katıksız argıt konumundaki Bitlis’mağara ulaşımdaki önemini, hayata geçirdiğimiz ulaşım yatırımları ile daha üstelik artırıyoruz. 2003’te Bitlis’ in hemen 19 kilometre olan mukassem posta uzunluğunu 15 kattan çok artırarak 305 kilometreye ulaştırdık. Zaman de dağlık bire bir yer yapısına eş şehrimizin güney illeriyle bağlantısını sağlayıcı güzergah üzerindeki Bitlis Çayı Viyadüğü’nü ve bağlantı yollarını başarıyla tamamlamanın ve açmanın sevincini paylaşıyoruz. Zaman Bitlis’e bire bir ilki kazandırmanın de esaslı gururunu yaşıyoruz.”

Bakan Karaismailoğlu, köpürünün tamamının yerli ve milli mühendislik tasarımlarla inşa edildiğini üstelik anlatım ederek, “Bitlis Çayı Viyadüğü, kişi alanında acun üzerinde yapımı tamamlanan evvel güreşçi köprüsü olmuştur. Yüzdelik 4 eğimle, 15 bin 600 ton çelik kullanılarak bir tane zerre inşa edilen Bitlis Çayı Viyadüğü’nde bin kilometre gerçek yapıldı. Viyadükte mergup polat miktarı Eyfel Kulesi’nin inşasında geçer not çeliğin 2 katıdır. Elden örnek gösterdiğim bu miktar dahi, projemizin hangi derece balaban ve nazik olduğunun kanıtıdır. Gün Doğusu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimiz ortada önemli ayrımsız geçiş noktası olan Bitlis Çayı Viyadüğü; Gürbulak, Kapıköy, Esendere, Habur üzere büyük cızık kapılarına muvasala sağlayıcı arsıulusal geri hizmet koridorunun bile erişim standardını sonuç paye artırdı. Ilkin ekincilik, hayvancılık, uran ve turizm tevessül etmek amacıyla bölgenin sosyo-konuşu gelişimine büyük katkılar sağlayacağız. Bu düşüncelerle, projemizde emeği geçen bilcümle emek arkadaşlarıma gönülden teşekkürname ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanım ülkemizin geleceğine çerağ markajcı gelişigüzel projede yanımızda olduğunuz ve desteklediğiniz amacıyla bilcümle faaliyet arkadaşlarım hesabına teşekkürname ediyor, Bitlis-Siirt-Diyarbakır yolu, Bitlis Çayı Viyadüğü ve bağlantı yollarının kamu ülkemize alımlı çalımlı olmasını temenni ediyorum “dedi.

Kurdele kesiminin peşi sıra Bakan Karaismailoğlu, kişi kullandığı araçla Bitlis Çayı Viyadüğü’nden geçerek, köprüyü hizmete açtı.

Share: