Karaman’da öğrenciler sarsıntı bilincini terbiye tırında öğreniyor

Facia ve Evgin Nitelik Yönetimi Başkanlığının (AFAD) Deprem Benzetim Tırı, Karaman’da eğitimlere başladı.

İl Kıyamet ve Müstacel Nitelik Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığınca 2022 yılının “Facia Manevra Yılı” zar edilmesiyle vatandaşları bilinçlendirme çalışmalarına çabukluk verdi.

Bu kapsamda kente getirilen Sarsıntı Simülasyon Tırı, Aktekke 15 Orak Ayı Demokratlık Meydanında eğitime başladı.

Öğrenciler, Türkiye’da yaşanmış balaban depremlerin şiddetinde sarsıntıların canlandırıldığı simülasyon tırında, yer sarsıntısı konusunda hem kuramsal hem de ameliye terbiye alıyor.

Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, 13 Ilk Teşrin Acun Afet Risklerinin Azaltılması Haset münasebetiyle Karaman’da afet risklerini tenzil temasıyla bazen etkinliklerin yapıldığını söyledi.

Akkoyun, “Yer Sarsıntısı benzetim tırımızda öğrencilerimizle gelişigüzel 2020 yılında Elazığ’da meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin bire bir aynısını yaşadık. Rabbim ayrımsız elan ülkemizin hiçbir yerinde hakeza afetler göstermesin. Benim amacıyla da haddinden fazla anlamlı ve manidardı. Elazığ depreminde vefat fail kül vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

AFAD İl Müdürü Şerife Konak ise zelzele tırlarından Türkiye’da dört pasaj olduğunu belirterek, “Alelhusus 13 Teşrinievvel Riziko Azaltma Haset dolayısıyla tırı nida ettik. Bu simülasyon tırımızla alelhusus depremi çok hararetli bire bir devlet olarak deprem ajanda, öncesi ve sonrasında yapılacakların anlatılması noktasında daha etkili farkındalık yapmak için simülasyon tırlarımızı kullanıyoruz.” ifadesini kullandı.

Öğrencilerden Efsa Yardımcı ise “Sallanırken biraz korktum. Hamur hareket oluyormuş kabil hissetim ve hemencecik sıranın altına girdim.” şeklinde konuştu.

Yer Sarsıntısı çabucak akilane çizi şekillerinin deneyimle kazanılması amaçlanarak, gerçeğe en mail hareket tecrübesi yaşatılarak öğrencilerde afet farkındalığının oluşmasını sağlayacak tır, 5 Ilk Teşrin’e kadar Karaman’da bulunacak.Share: