KARAVAN FİYATINI ERDEMLI BULDU, KENDİ DINLENME KAMPI ARACINI YAPTI

ISPARTA’bile zihayat Tolga Ad (40), tabiat tutkusunu karavan alıp, kamp yaparak da varagelmek istedi. Kullanabileceği kadar karavanın fiyatı yaklaşık 100 bin lirayı bulan Nam, kendisine dinlenme kampı uzlaştırıcı yapmaya değişmeyen verdi. 2 kamer süren çalışması sonucu Ün, üstünde çadır, madun tarafında ise ambarlama alanlarının bulunduğu kamp aracını yarı fiyatına dünyalık etti. Çevresinden dahi havale kayran Nam, aracın kısaca 50 bin liraya ortaya çıktığını söyledi.

Süleyman Demirel Üniversitesi’nde (SDÜ) işçi yerine etkin, ayrımsız zamanda müzikçilik ve dernek organizasyonları birlikte eden Tolga Nam, hem doğaya olan tutkusu hem birlikte gelişim stresinden uzaklaşmak ve temel itaat etmek için doğada elan fazla ant kılmak istedi. Eşi Aysel Ad ve oğlu Mustafa Kemal (7) ile gelişigüzel doğa gezileri yapmaya karar veren Tolga Ad, karavan almayı düşündü. Yaptığı tetkikat böylecene kullanabileceği üzere tıpkısı karavanın yaklaşık 100 bin lirayı bulması üzerine Ad, farklı arayışa girdi. İnternet üzerinden mütenevvi videolar izleyen Ad, zat kamp aracını yapmaya değişmeyen verdi.

2 AYDA TAMAMLADI

Araştırmaları sonrası aracının arkasına üzüntü demiriyle bağlanabilecek, üstünde çadırı, altında ise depolama alanlarının düz aldığı, lastik tekerlekli açar yapmayı düşünen Tolga Ad, bu amaçla kentteki esnafla bildirişim kurdu. Kestirmece 2 ay süren araştırı ve geliştirme çalışmaları sonucu Ün, dinlenme kampı aracı fikrini oluşturdu. Geçen yıl Şubat ayında ‘kamper’ tarzı namına aşina aracını mütemmim Ad, eşi ve çocuğuyla tabiat gezilerine çıkmaya başladı. Başta Isparta ve çevresini dolaşan Ad ailesi, Türkiye turunu dahi amaç olarak belirledi. Yaptığı kamp ara bulucu yakın çevresi ve arkadaşlarının da hoşuna gidince Ad, bu sefer işi ticarete dökmeye değişmeyen verdi.

‘KARAVAN ALAMADIK, BÖYLE BİR ŞEYE KALKIŞTIK’

Kendi tasarladığı dinlenme kampı aracını talip doğaseverler için üretmeye yönelen Miğfer Nam, Kamper tarzı aracımız tam karavan üstelik değil oba de değil, ikisinin ortası. ‘Kamper’ filhakika lügat anlamıyla dinlenme kampı uzlaştırıcı almak. Soylu Erki nedenlerden çevre böyle benzeri şeye kalkıştık. Karavan alamadık. Denk bakımından zaten yetişemedik. Anahtar üstü çadırımız vardı. Bu çadırı arabanın üzerinde açtığınız ahit arabayı kullanamadık. Arabayı bağlamış olduk bire bir yere. Tıpkısı işimiz olduğunda araçla gidemedik, gelemedik. Bağımlı bunlar uygulamalı deneyimsel namına yaşadığımız şeyler. Kurgu üstü çadırdan beklediğim verimi alamadım. İnternette bu kabil dinlenme kampı araçlarını araştırdığım esnada karşılaştığım ayrımsız araçtan etkilendim ve araştırmamı derinleştirdim. Bir Nice video görüntülerini izledikten sonra ‘Biz bile bu nev tıpkı özdek yapabilir miyiz’ diyerek düşündük kendimizce. Römork ustamızla görüştük, ‘Yaparım’ dedi. Bağımlı ancak dışındaki kendi kendine sistemler Türkiye’bile az buçuk elan fiyatlı olduğu üzere henüz manuel, henüz kıytırık işlere yöneldik. İşe başlamadan ilk karayolları kurallarına uygun olması üzere amiyane ayrımsız araştırı yaptık. O kurallara akla yatkın şekilde aracımızı bu hale getirdik diyerek konuştu.

MALİYETİ YARI YARIYA DÜŞÜRDÜ

Benzer araçların mikro dışında satışının yapıldığını ve satın alınması halinde vergiler karışma 100 bin TL’ye mal edildiğini belirten Tolga Ün, Toplanmış bire bir dizge adına bunu yaptığımızda seçkin madde karışma 50 bin liralık kabilinden tıpkısı misil ortaya çıkıyor yani nısıf yarıya değer farkı var dedi.

Kampçılığın, yaşam felsefesi olduğunu dile getiren Ad, Çadırımızda az daha namevcut namevcut. Sıra enerjisinden sönümsüz ışıklandırma sistemimiz kamp alanlarında elektrik varsa buradan de beslenebilen aynı sisteme sahip. Gezgin tentemiz var, gölgeliğimiz. İsteğe bakarak dahili tente kendinden açılanlardan üstelik var. Çadırımız 4 nefis ve çokça rahat ayrımsız şekilde yatılabiliyor. Sınırlı halde 110×160 ölçülerinde bu açıldığında 110×220 oluyor ve çokça rahat tıpkısı şekilde sığılabiliyor. Soyunma giyinme kabini, tuvalet, duş yerimiz var. Burada pompalı su tankımız bulunuyor ve çok bayındır duş alınabiliyor. Bununla kamp yerlerinde kamp yapıyorsanız haddinden fazla haddinden fazla abat edersiniz yani evinizi aratmaz ama hakeza natür ile iç içe tıpkısı yerdeyseniz gine eksiksiz ihtiyaçlarınızı karşılayacak imkanlar var diye niteleyerek konuştu.

‘SİPARİŞ GELİRSE TESLİM EDERİZ’

Kendi yaptığı kamp aracını andıran çevresinden da görüp beğenenler olduğunu ve kendilerine birlikte istediklerini anlatan Miğfer Ad, römork imalatçısı, çadırcı, üzüntü demiri imalatçısı ve brandacıyla anlaştığını söyledi. Ün, Benim organizasyonum altında ayrımsız havale aldığımız takdirde 15 dönüş ile 1 kamer ortada teslim edebilecek güce sahibiz dedi.

Miğfer Nam, yaptığı dinlenme kampı aracının toplanmış ağırlığı 450 kilogramın altında olduğu için ‘Karayolları Gidiş Geliş Kanunu’na göre O1 ve O2 belgelerine ihtiyaç duyulmadığını, bu durumda araç muayenesinden muaf olduğunu üstelik belirterek, yalnız fren tertibatının bulunmasının yeterli olduğunu aktardı.Share: