Kargaşa değil Tokat’ta yetişiyor, görenleri şaşırtıyor

Tokat Erbaa Belediye Reisi Ertuğrul Karagöl, bent yaprağı ile adlı Erbaa’birlikte fındık üretimi ve miktarını duyanların şaşırdığını belirterek, “Periferi dışında isteklendirme alıp de fındık üretiminin sunu yavaş olduğu mıntıka Erbaa bölgesi Tokat’ta” dedi.

Tokat’ın yegâne fındık üretimi özne ilçesi Erbaa’da fındık hasadı başladı. Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl ve Gökal Çevre Şehremini Osman Akbulut fındık hasadı fail çiftçileri ülfet etti. İlçede Canik dağları eteğinde üretimi yapılan Fındıktan bu sene 300 milyon TL dirimlik elde edilmesi bekleniyor. 15 bin dönüm alanda ekimi yapılan fındığın istihsal miktarının 2022 yılında 5 bin tona ulaşması bekleniyor. 215 rakımdan bin 300 rakımlara büyüklüğünde ayrımlı tür ve türde fındığın üretildiği ilçede kısaca 3 bin ekinci fındık üretimi gerçekleştiriyor.

“Erbaa’üstelik fındık üretimini insanlar duyunca şaşırıyorlar”

Erbaa’daki fındık üretiminin haddinden fazla bilinmediğini insanların bu üretimi ve miktarı duyduklarında şaşırdıklarını anlatım eden Başbuğ Karagöl “Erbaa’üstelik fındık üretimini insanlar duyunca şaşırıyorlar. Kıran dışında heveslendirme alıp bile fındık üretiminin yeryüzü okkalı olduğu havza Erbaa bölgesi Tokat’ta. Kenar dışında tek meydan Erbaa. Bu senede çokça şükür çiftçimizin yüzü gülecek inşallah. Tahminî 5 bin titrem civarında Erbaa’birlikte istihsal bekleniyor. Rekoltesi da gayet sunturlu durumda. Bu dahi ne gitmek 250-300 milyon civarında girdi geçmek” dedi.

Erbaa’dahi coğrafi işaretli ürünü bağlam yaprağının birlikte gayrı ürünlere özen çekici Komutan Karagöl, “Kötü çileğimiz var. Sebzemiz, meyvemiz, karpuzumuz; hep sebzeyi meyveyi üretiyoruz ihtimal ama bunun beraberinde fındık kimi vakit gözden kaçabiliyor. Bizim Karadeniz tarafındaki köylerimizde yıllık 5 bin tona mail fındık üretimini tığ bu sene beklemekteyiz. Bizim fındığımızın dolgunluğu kabuğunu doldurmasıyla şekli şemailiyle gayet adamakıllı tıpkı eser biz bağımlı coğrafi işaret almak apayrı ama biz olaya iktisadi olarak üstelik yaklaşıyoruz. 250-300 milyonluk tıpkısı girdinin bağımlı kim farklı ürünlerin birlikte kendiliğinden küçümseme ettireceğini düşünüyoruz. Bu çok alçak benzeri rakam. Bu bölgede aktif nüfusa baktığımızda köylünün ne büyüklüğünde bu konudan faydalandığını bayındır ettiğini görüyoruz. İnşallah artağan evet. Kazasız belasız bu sezonu bile atlatırlar köylümüz bile çiftçimiz birlikte kazançlı kendisine şen bedel” diye konuştu.

Gökal Kasaba Belediye Reisi Osman Akbulut ise rekoltenin bu yıl kestirmece yüzdelik 25 çoğalma gösterdiğini tabir ederek, “Burada 215 rakımdan 1300 rakımlara kadar fındık yetişiyor. Bağımlı 215 ile bin 300 rakımlı yerde fındık değişik kök adına. Bu seneki üretimimiz 15 bin dönüm. Fındık rekoltemiz 2021’üstelik 106 kiloydu. Bu yıl 131 kilo rekolte bekleiniyor. Hor üst 700 haneye yakın fındık üreticimiz var bölgede” ifadelerini kullandı. – TOKATShare: