Kargu’ya TEKNOFEST’te yakından baktık!

Havacılık, gök ve uygulayım bilimi festivali olan TEKNOFEST, 2018 yılından beri uyumlu kendisine yapılıyor. Başlangıçta yalnızca İstanbul’de düzenleniyor olsa üstelik artık birer yıl arayla farklı şehirlerde da gerçekleştiriliyor. Hassaten geçtiğimiz mayıs ayında Azerbaycan’de boy gösterdi. Bu yıl gerçekleşen TEKNOFEST’te STM’nin standını görüşme ettik ve yenilikleri durumunda gördük.

Kargu’ya TEKNOFEST’te yakından baktık!

STM web sitesine ulaşmak için buraya tıklayın

STM Instagram hesabına yansımak amacıyla buraya tıklayın

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı’nın yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST 2022, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda gerçekleştiriliyor.

Milli Mühendislik ürünlerinin ziyaretçilerle buluşturan STM, Türkiye’nin evvel milli korvet projesi MİLGEM Ada Sınıfı Korvet, Türkiye’nin evvel döner sermaye kanatlı mini vurucu insansız albeni ara bulucu KARGU, Türkiye’nin önceki sabit kanatlı mini vurucu insansız hava racı ALPAGU ve denizaltı maketlerini standında sergileniyor.

STM, Kargu Drone’a ait maketi sizlere bergüzar ediyor! Detaylar için ??

• https://t.co/OOyxq6P3tW pic.twitter.com/VK38fGMFUn

— ShiftDelete.Net (@shiftdeletenet) August 31, 2022

SDN Genel Yapıt Yönetmeni Miğfer Çokluk Küçükyılmaz, STM Umum Müdür Yardımcısı Enis Müçteba Memiş ile etkinlik alanında ziyaretçileri nelerin beklediğini konuştu. STM’nin üstlendiği drone yarışı World Drone Cup (WDC) üzerine de hikmet veren Memiş, “Drone yarışmasına dünyanın dört bir yanından yarışmacılar geliyor. Kişi dronelarını kendileri topluyor ve yazılımlarını kendileri yapıyorlar. Drone şampiyonası bu alanın ‘Formula 1’i sayılabilir.” dedi.

Brezilya’dan Ukrayna’ya, ABD’den Portekiz’e kadar 26 ülkeden 32 yarışmacının müthiş yarışacağı yarışta, birinciye 30 bin TL, ikinciye 20 bin TL, üçüncüye 10 bin TL servet ödülü verilecek. WDC’bile 1. pist günü geçmiş itibariyle başladı ve 4 Ilkgüz Iş haset yürek töreniyle akıbet bulacak.

Share: