Kars bilim | Sarıkamış’ta bozayılar vatandaşları karmakarışık ediyor

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde bozayılar vatandaşları endişelendiriyor.

Kış uykusu amacıyla Sarıçam ormanlarıyla kaplı 2 bin 150 rakımlı Sarıkamış’a barhana eden bozayıların, uray çöplüğünün yanında kaza merkezine sık sık inerek gübür konteynerlerinde eşya araması mahalle sakinlerini gergin ediyor.

Tepe Mahallesi Muhtarı Öner Keder, AA muhabirine, ayıların daima mahallede gezdiğini belirterek, bu durumdan vatandaşların rahatsız olduğunu söyledi.

Akşam saatlerinde merkeze nazil bozayıların agresif yönüne dikkati calip Bulut, “Ayılar merkezde caddelere indi, korkuyoruz, korktuğumuz üzere birlikte çoluk çocuğumuz hariç çıkamıyor. Er vakitte bile geç vakitte olsa caddelere iniyorlar. Yetkililerden bu konuda hal bulmalarını istiyoruz. Bu ayılar her an insanlara saldırabilirler.” dedi.

İnönü Mahallesi sakinlerinden Emir Yüce Bakışçı birlikte son zamanlarda mahallelerde ayıların sıkça görülmesinin kendilerini korkuttuğu belirtti.

Ayılar yüzünden gelgel kararmadan eve gitmeye çalıştıklarını ifade fail Bakışçı, şunları kaydetti:

“Mahalle sakinleri olarak hepimiz endişeliyiz ve korkuyoruz çünkü ayılar şişman bire bir zılgıt olmaya başladı. Daha önceden de geliyorlardı amma bu büyüklüğünde sakil değildi. Çok şişman ayılar geliyor, bir tane değil beş altı pare geliyorlar. Mahalle sakinleri olarak bundan sonra akşamları hariç çıkamıyoruz. Bu bizi ziyadesiyle erinçsiz ediyor. Bu konuda yetkililerden müzaheret bekliyoruz.”

Share: