Karye çocukları gezegenlerini geçenlerde bürümek amacıyla birbirleriyle yarıştı

Karye çocukları gezegenlerini geçenlerde başlamak üzere birbirleriyle yarıştı

HAKKARİ – Hakkari’nin Yüksekova ilçesine ilişkin Dilekli köyünün meslek bahçesine kurulan teleskoplar sayesinde, akşam ezanı saatlerinde öğrenciler 1 kilometrelik kuyruk oluşturarak Jüpiter ve Zühal gezegenlerini hararetli bir şekilde izlediler.

Uzaya dikkat çalmak amacıyla, Yüksekova Şemsettin Müsaade Rum Lisesi ile Mehmetçik İmam Hatip Ortaokulu’nun kolektif köy okulun bahçesinde kurulan teleskoplardan Jüpiter ve Sekendiz gezegenlerini temizlemek amacıyla mevrut öğrenciler üzere adeta gece mesaisine girdiler. Özellikle dünya cisimleri genişlik kemiksiz görüntüyle temizlemek için köy okulun öğrencileri ilkin tutmak amacıyla vatandaşlarında geldiği okul bahçesine kurula teleskoplarla Jüpiter ve Sekendiz gezenlerini bağlı olmak birbirileriyle yarıştı. Yüksekova’dahi ilk defa teleskoplarla izlenen Jüpiter ve Sekendiz gezenleri güç deste görmesi yaşanırken, Şemsettin Izin Küçük Asya Lisesine kalkınma ajansının okula finanse ettiği mühendislik robotluk kodlama ve havacılık atölyeyeler yardımıyla bırakılan teleskoplar, gelenlerin meraklarını yegâne biricik giderildi.

“Jüpiter ve Sekendiz gezegenlerini ahzetmek amacıyla adeta birbirleriyle yarıştılar”

Yüksekova’da herkesin felek müşahede üzerindeki merakını kaldırmak amacıyla yavaş ayrımsız şekilde çalışacaklarını tamlayan Yüksekova Şemsettin Onaylama Anadolu Lisesi Cevat İnanç, “Biz Mehmetçik İmam Dil Cambazı Ortaokulu’nun isteği eğin okulumuzun özel teleskoplarını kurarak öğrencilerimize evire çevire aynı şaşırtı yaptık. Tığ Yüksekova’nın namına şans gözlem etkinliğini evvel namına Van ve Antalya kabilinden şehirlerimizde yaptık. Biz o etkinlikler teleskopların kullanımını öğrendik. ve şimdide burada öz memleketimizde gökyüzü cisimlerin ne olduğunu zahir olduğunu ayı, gezegenleri kabilinden cisimleri göstermeye çalışıyoruz kılgılı işler gösteriyoruz. İnşallah gelişmemiş zamanda güneşi ifşa etmek amacıyla etkinliğimiz olacak. Bugün Dilekli köyündeyiz. 400 mümasil mektepli ve velilileri bulunuyor. Çocukların alçak tıpkısı şekilde burada olmasıyla o heyecanlarına derece. İlk kat aynı teleskoptan aynı sema, eğin izlediler ve çokça şakın ve mutlu olduklarını belirttiler. İnşallah gelişmemiş sürede tığ bu etkinliği cemi Yüksekova minval köylerde dahil herkesle buluşturacağız. Şuan hep bu akşam ezanı kemiksiz olarak Erendiz ve Sekendiz gezenlerini net izledi ve baya ayrımsız çokluk oluştu adeta kaldırmak amacıyla hep yarıştı. İnşallah hep bu talih cisimlerden bilge olacak. Bugün bizi evinde ağırlayan Mehmetçik İmam Dil Cambazı ortaokulunun yöneticilerine hepsine teşekkür ediyoruz” dedi.

“Onlar gökyüzünün benzersiz güzelliklerini geçenlerde gördüler”

Matematik öğretmeni Seda Yüksekkaya ise, “Zaman ve akşam saatlerinde kısık tıpkı şekilde öğrencilerin olmasıyla ve ayrımlı 2 Teleskoplarla önceki Satürn ve bilahare Jüpiter’i izleterek, göstererek aynı anlamda marifet dersini durumunda işleyebilmek ve öğrencilerin gözleyebilmesi üzere buradayız. Şuan hep esasen burada bilcümle öğrenciler zaaf ederek buraya akış ediyor geçenlerde çekmek amacıyla. Bizde o heyecana iştirak etmek için kamu meslek öğretmenleri yerine burada bulunduk ve eşlik ettik. Burada 2 gezegeni yakında görmüş oldular aynı o kadarıyla meraklarını de giderdiler. Onlar bu gezegenleri geçenlerde izledikleri haddizatında baya bile şaşırdılar zira ilk kez yakında gördüler. Bize bu anlamda bu fırsatı sağlayan ilkin Yüksekova İlçe Milli Terbiye Müdürü Yusuf Atael ve Yüksekova Şemsettin Icazet Küçük Asya Lisesi Cevat İnanç’a teşekkür ediyoruz” İfadelerini kullandı.

Share: