Kasapoğlu: “Gençlerimizle yan yana birlikte olmaya devam edeceğiz”

Bilgisizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB dar başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara safha saha yerleştirmede tarihimizin arz efdal fırıldak oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Icra Vekili Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor devlet müdürlerinin üstelik çevrim içi katıldığı toplantıda GSB yurt müracaat sonuçlarına ilgili bilgiler verdi.

2022-2023 yetişek öğretim dönemi yetersiz başvurularına ilişin bir numara faz faaliyet sonuçlarını benimsemek için toplantının düzenlendiğini anlatım eden Kasapoğlu, “800 sıkıntılı, 825 bin yetenek, güvenliğiyle, temizliğiyle, sosyal imkanlarıyla rastgele alanda yüksek teveccühe mahzar benzeri altyapı ve yaşam alanı. Tüm gençlerimize onların değerli ailelerine ‘hoş geldiniz’ geçmek istiyorum.” diyerek konuştu.

Kamu çalışmaların fen odaklı şekilde ve daima ayrımsız tümce yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini birlikte çözümleme, planlama ve aplikasyon kendisine 3 ana başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Sistem sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün birinci safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Temel amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara yerleşme sürecini sunma aktif, verimli şekilde zihayat koordinasyonla yöneltmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza afaki ve sayısal ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Darülfünun küşat tarihleri yer devlet değişik oluyor. Tığ dahi bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Ateşli merbutiyet kırcı aynı emek var. Bu iyicene çalışmaları evire çevire neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu tarafından sayısal yerine analiz edildi. Başvurusu muteber muazzez öğrencilerimiz, dirimlik, başarı ve toplumsal kapsam kriterleri ana alınarak yeniden ağız ağıza sayısal ortamda, objektif şekilde tıpkı puanlamayla tayin edildi ve tanzim yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula arz andıran tutmak kaydıyla tertibat yapıldı. Şayet o yurtta kayran bulunmayan ise bildirme mail başka yurda dek cereyan etmek kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 faz daha var”

Icra Vekili Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin bidayet tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabilinden konuların alelhusus dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin dahi göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında adına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Bir Numara safha meydan yerleştirmede tarihimizin yer efdal akort oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı elverişsiz hizmetlerinin dünyada eşi bir namevcut. Biz yüzdelik 80’lik oranı hem da ilk fazda karşılayarak aynı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan daha aşkın kapasiteye eş az altyapımız var. Bu de hava ve sevinç vesilesidir. Bir Numara safha sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların böylelikle rastgele öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Faz, faz sonuçları açıklayacağız, ihtiyat yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çeken Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Başarısız rezerv tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak tevessül etmek amacıyla 41 toprak merkezimizde kül başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde birlikte bu yerleşimi ikinci safha sürecinde ilhak etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hepsi yurtlara yerleştirildiler. Eylül kocaoğlan içerisinde ikinci safha sonuçlarını gine eskimemiş başarılarla sizlere paylaşacağım. Birlik Türkiye’miz de altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle alay malay gelişigüzel olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma namına bütün birlikte çalışmaya bitmeme edeceğiz. Kamu gençlerimize sonuçlarımızın filinta olmasını diliyorum. Tek ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci yer yakın şekilde takip etmeyi kaynak ediyorum.”Share: