Kaymakam Yenisoy’dan Salda Gölü’nde kirlilik iddialarına ilgilendiren izah Açıklaması

Burdur’un Yeşilova ilçesi Kaymakamı Erdem Yenisoy, Salda Gölü kıyısında pislik ve kumunda kararma oluştuğu iddialarına ilgili, “Kum makul bölgelerde mertebe safhada parafin ve görsel bire bir behişt olarak görülmekte iken kâh yerlerde birlikte kumun rengi başkalık gösteriyor. Ancak bu banko benzeri adam yahut dışarıdan bire bir fiziksel müdahaleyle meydana mevrut bir fenomen değil.” dedi.

Sultanpınarı mevkisinde Yer Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü yetkilileriyle incelemelerde bulunan Yenisoy, gazetecilere, Salda Gölü’yle ilgilendiren sâdır yosunlaşma ve kararma yönündeki iddiaların esassız olduğunu kaydetti.

Söz konusu görüntülerin gölün 300-400 metrelik aynı kısmında içilebilir kalitede aynı su kaynağı olan “Sultanpınarı” bölgesine ait olduğunu tamlayan Yenisoy, “Natürel tıpkı gusto olayı yerine değerlendirilen bu görüngü, saha şeş akarsu kaynaklarının ve göl çevresindeki su kaynaklarının alandaki mevcut ağaç popülasyonundan rüzgarla taşınan organik içeriği yüksek polenlerden kaynaklanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Yenisoy, görüntülerdeki bölgede temas işletme bulunmadığına dikkati çekerek, elan önceden bölgede faaliyetini sürdüren “Sultanpınarı Tesisi”nin 19 Haziran 2020’birlikte 308 az Antalya 2 nolu Gusto Varlıklarını Koruma Havza Komisyonu kararıyla yıkıldığını anlattı.

“Kararma olduğu iddia edilen mevkiden göle methal haram”

“Sultanpınarı” isimli akarsu kaynağından Salda Gölü’ne 2 farklı noktadan doğal, bozulmamış su akışı olduğunu vurgulayan Yenisoy, şöyle konuştu:

“Zerrin kaynak su akışlarının selim saf bir sürecin sonucunda oluşmaktadır. Sultanpınarı suyu ön halkı tarafından yıllardır içme suyu adına kullanılmaktadır. Ayrıca Salda Gölü’nden Bakanlığımızca Beğeni Varlıklarını Siper Genel Müdürlüğü seçme kamer mevkut adına su numunesi alınmakta ve akarsu kalitesi izleme çalışmaları yapılmaktadır. Yer Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Valiliğimizce bugüne büyüklüğünde olduğu kabilinden bundan sonraki süreçte da Salda Gölü Esirgeme Projesi kapsamında bilcümle tedbirlerin alınmasına titizce devam edilecektir. Burdur Valiliğinin emriyle Salda Gölü’ne kontrolsüz alanlardan göle antre yasak. Taharri alanları üstelik çabucak deniz hamamı kendisine tahsis edilen mevkiler. Kararma olduğu sav edilen bölgeden elhak göle antre yasak. Bu haberin tıraşçı olduğu tıpkı yol daha ortaya çıkıyor. Bu mevkiden kesinlikle göle antre haram.”

“Habitatın tabii bir süreci sonucu ortaya çıkmıştır”

Yenisoy, Salda Gölü’nün forslu bire bir doğa harikası olduğunu dile getirerek, “30 kilometrelik çevresinin tamamında parafin kum kayran almıyor. Kum makul bölgelerde sıcaklıkölçer safhada beyaz zehir ve görsel bir cennet namına görülmekte iken bazen yerlerde birlikte kumun rengi değişiklik gösteriyor. Fakat bu kesinlikle tıpkı insan yahut dışarıdan benzeri fiziksel müdahaleyle meydana mevrut tıpkısı görüngü değil. Habitatın saf tıpkısı süreci sonucu ortaya çıkmıştır. Herkesi, Salda Gölü’nü yakından görmeye çağırma diyoruz, bizden sonraki nesillere birlikte en pir şekliyle devredeceğimize kimsenin şüphesi olmasın.” değerlendirmesini yaptı.

Yiğitlik Yenisoy, ayrıca ilçede Salda Gölü’nün korunmasıyla ilişik Mekân Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca Salda Himaye Şube Müdürlüğünün kurulduğunu sözlerine ekledi.Share: