Kayseri’de turizm kıymetlendirme toplantısı yapıldı

Kayseri Valiliğince kentteki umum gelgel ve kuruluşların, siyasal parti temsilcilerinin, turizm acentelerinin katılımıyla turizm kıymetlendirme toplantısı yapıldı.

Il Derinti Salonu’ndaki programda, İl Firez ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, kentin cemaat olduğu Soğanlı Vadisi, Kültepe, Kapuzbaşı Şelaleleri, Padişah Hanı kabil tarihi, kültürel ve saf güzelliklerle, buralarda Valilik ile Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmaları anlattı.

Vali Gökmen Çiçek ise eksiksiz kurumlarla el ele kentin turizm değerlerini yöre plana çakmak için çalıştıklarını, önlerine murat yerine turizmi koyduklarını söyledi. Bu konuda benzeri seferberlik başlattıklarını dile getiren Çiçek, “Bazen sosyal medya fenomeni gibi bazen tıpkısı turizm rehberi üzere iş içerisindeyiz. Bu acayip gelebilir amma biz lansman için ayırmak zorundayız. Erciyes bizim lokomotifimiz, zaman turizmi konuşabiliyorsak Erciyes’teki çalışmalardan etraf. Erciyes ile Soğanlı Vadisi’ni ve biraz yeri birbirine bağlayarak ayrımlı destinasyonlar oluşturup emek azmindeyiz. Çokça çok ant harcamadan enerjimizi makul yerlere yönlendirerek tıpkısı şeyler yapma kararlılığındayız.” diye konuştu.

Toplantıda moderatörlük işleyen SELIM Parti Genel Komutan Yardımcısı Mehmet Özhaseki üstelik Erciyes Dağı’nı kış turizmine açarken karşılaştıkları zorlukları aktardı. Kayseri’nin kadim bir site olduğuna dikkati çeken Özhaseki, şunları kaydetti:

“Elimizdeki bu saf güzellikleri, tarihi ve özellikle kültürel mirası koruyalım, açığa çıkaralım. Bunun içine işlev yükleyip turizme kazandıralım kim on paralık değilse istihdam sağlayalım, mal kazanalım Kayseri’da. Erciyes olur bizim üzere aynı değer amma Kayseri’nin firez yolu rotasının tıpkısı zaman ilk bitmesi gerekiyor. Zira Erciyes’te kayan insan üç saat kayıyor, dört saat kayıyor. Evet geriye küsurat yirmi saatte ne yapacak bu insanlar? Yiyecekler, içecekler, sağlık yapacaklar, yemeklerin tadına bakacaklar. Bir üstelik Kayseri’nin tarihi güzelliklerini gitmek isteyecekler, kültürel mirasını çalmak isteyecekler. Valiliğimizin, belediyemizin her gelen turistin eline tutuşturduğu ekin rotası olmalı kim ya ego burayı gezmeliyim demeli, sonraları da zat başlarına yegâne tek oraları gezebilmeli. O eserlerin hepsinin açığa çıkarılması önemli. Cami Kebir’in orada heybetli benzeri yığın var, kaldırılması gerekiyor. Aynı tuvalet var orada affedersiniz. Altında Kayseri’nin evvel medresesi var. Tıpkısı zaman evvel yıkılması lazım.”

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış bile umum dünyada tıp kongrelerinin turizme yardım verdiğine değinerek gelişigüzel ay büyük bir tababet kongresinin kentte yapılmasının turizme fayda sağlayacağını belirtti.

Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halas Karamustafa ise Erciyes’in dolay planda tutularak sağlık ve agro turizme (ekincilik turizminin) ağırlık verilebileceğini anlatım etti.

AK Öğür Kayseri milletvekilleri Emrah Karayel, Görüntü Nergis, MHP Kayseri Saylav Ölümsüz Ersoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın üstelik katıldığı izlence, fikir alışverişiyle bitmeme etti.

Share: