Keşan Kent Müzesinin restorasyonu tamamlandı

Çanakkale Savaşları’nda alnaç gerisinde yordam hastanesi kendisine kullanılan, zaman Keşan Şehir Müzesi adına ruh gösteren eski sayrılarevi binasında restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Keşan Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, müzede planlı toplantıda firma yetkilileri müzenin anahtarını Şehremini Mustafa Helvacıoğlu’na verdi.

Helvacıoğlu dahi incelemede bulunduktan sonra itfaiye aracının merdivenine çıkarak müzenin çatısına Türk bayrağı astı.

Helvacıoğlu, yaptığı konuşmada, yenileme çalışmalarının titizlik ile yürütüldüğünü belirtti.

Keşan üzere çekicilik verici benzeri dönme yaşandığını nâkil Helvacıoğlu, şunları kaydetti: “

Bildiğiniz kadar bu macera 2019 yılında göreve geldiğimizde başladı. Malumunuz tarihi tıpkısı yapı ve restorasyon çalışmalarının seçkin ajanda titizlik ile yürütüldü. Sonrasında geçen süreçte ise müzemize binlerce envanter ve aday ruz çalışmaları kazandırıldı.”

Keşan Kent Müzesi kasaba düzenlemesi işi ihalesinin 8 Şubat’ta yapılacağını nâkil Helvacıoğlu, müzede tarihi birikimlerin modern imkanlarla sergileneceğini söyledi.

Keşan Şehir Müzesi binasına Türk bayrağı dikerek çarkıt bir geleneği de baştan canlandırdıklarını tamlayan Helvacıoğlu, “Adamakıllı olsun. Keşan üzere alım haset. Bayrağımızı binamızın çatısına diktik. Eski ve gelecek ortada köprü olacak müze çalışmalarımızda oylumlu aynı adımı elan attık. Mutluyuz gururluyuz.” ifadelerini kullandı.

Share: