Keşfedilen nebat türü “Siirt” adıyla literatüre girdi

Siirt’in Pervari ilçesinde yapılan araştırmalarda keşfedilen kılıç otu türü “gladiolus siirtensis/Siirt kılıç otu” adıyla literatüre kazandırıldı.

Siirt Üniversitesi (SİÜ) Botan Herbaryumu Kurucusu Veri- Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mehmet Dikme ile Van Yüzüncü Sene Üniversitesi Olgun Fakültesi Dirim Bilimi Bölümünden Doç. Dr. Süleyman Sevinçli Bulak ve Dr. Akademisyen Hüseyin Eroğlu, “Siirt İlinin Karasal ve İç Akarsu Ekosistemleri Biyolojik Spektrum Envanter ve İzlemesi Projesi” kapsamında sahada say yürüttü.

Ekip, çalışmada Pervari ilçesine bağlı Kovanağzı köyü kırsalında henüz önceki görmedikleri kılıç otu türüne rastladı.

Bitki çeşidinden örnekler alan akademisyenler, tahminî 3 yıl süren uzun araştırma yaptı. Araştırma sonucu Latince kurallarına akla yatkın şekilde “gladiolus siirtensis” adı verilen bitki türü, Phytotaxa dergisinde yayımlandı.

Doç. Dr. Mehmet Direk, AA muhabirine, Türkiye’nin kestirmece 12 bin bitki türüyle skala bakımından berenarı zengin olduğunu söyledi.

Bu bitki türlerinden tahminî 4 bininin endemik olduğunu nâkil Dikme, farklı bölgelerden topladıkları bitkileri herbaryumda (nebat müzesi) incelediklerini belirtti.

Proje kapsamında 2018’de yaptıkları yerey çalışmasında yeni bire bir kılıç otu türüyle karşılaştıklarını aktaran Direk, “Tabii benzeri bitkinin bili dünyasına kazandırılması süreci yer beş altı 3 yılı buluyor. Çünkü ekolojik faktörlere sınırlı değişkenlikler gösterdiği amacıyla genişlik bir iki 3 yıl strateji etmemiz gerekiyor. 2018’de tayin ettiğimiz bitkiyi 3 sene strateji ettik. Bulduğumuz bu bitkiyi bilimsel bire bir dergide yargıcı sürecinden geçirdikten sonradan selen dünyasına kazandırdık. Bunun kadar bir nice bitkinin bu bölgede var olduğunu anlatım edebiliriz.” diye konuştu.

Bitkinin arıların bal ve nektar almak üzere musahabe ettiği tıpkısı nebat olduğuna dikkati calip Rekiz, bitkinin bu açıdan konuşu kendisine değerlendirilebileceğine bel etti.

Siirt kılıç otunun kentin tescilli ürünlerinden Pervari balının kalitesini artırdığını bildiren Ağaç, şunları kaydetti:

“Siirt tığ otu ve buna analog endemik bitkilerin bal arıları yoluyla ziyaret edilmesi balda kendine has tıpkı kalitenin oluşmasına olanak sağlıyor. Sadece bu bölgede endemik nebatat olduğu üzere bunlar direkt adına arılar aracılığıyla kullanılarak kaliteye takı etmektedir. Bu dahi Pervari balının kendine özgü ayrımsız değerinin oluşmasını sağlıyor.”

Share: