Kılıçdaroğlu: Elkızı alay malay çözelim bu işi

CHP lideri Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, sosyal iletişim araçları hesabından açıklamada bulundu. ‘Kariyer Sınavı’yla ilgili Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e çağrıda kâin Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı;

“Milli Eğitim Bakanı Özer ‘Sınav olmasın dedik, sendikalar ayağa kalktı’ demiş. Sınavdan, mülakattan henüz doğru analizör var elbet. Tekrar çağrı yapıyorum, elkızı gelişigüzel çözelim bu işi. Öğretmenlerimizin çokça elan şişman dertleri var, böyle yersiz şeylerle incitmeyelim kendilerini.”

Öğretmenlere “Sınava girmeyin” demişti

CHP lideri geçtiğimiz hafta ise öğretmenlere seslenmişti. ‘Kariyer Sınavı’na girmeyin” çağrısında bulunan CHP lideri, “Sarıklı kariyer sınavı rencide edici olduğu amacıyla henüz makul tıpkı çözüm bulmak için davet yapmıştım. Yanaşmadılar. Öğretmenlere sesleniyorum; bu saygısızlığa yönelmek zorunda değilsiniz, bu sınava girmeyin. Sizleri incitmeyecek çözümü seçimden sonra birlikte (konuşarak) buluruz” demişti.

Ne olmuştu?

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı, Muallimlik Iz Kanunu Aday Öğretmenlik ve Muallimlik Kariyer Basamakları Yönetmeliğine bakarak; 531 bin 885’i eksper muallimlik, 70 bin 437’si birlikte başmuallimlik koyulmak üzere bütün 602 bin 322 öğretmenin terbiye programlarına katılmaya hak kazandığını açıklamıştı.

Terbiye programına katılmaya türe kazanan öğretmenlerin https://www.oba.gov.tr (Sarıklı Enformatik Zehir) adresi üzerinden ehlihibre muallimlik yetişek programı üzere 18 Orak Ayı-5 Eylül 2022; başmuallimlik yetişek programı için 18 Temmuz-19 Eylül 2022 tarihleri arasında eğitimlere katılacakları duyurulmuştu.

Özge yandan, Cumhuriyet Altını El Partisi’nin, 7354 dar Öğretmenlik Iz Kanunu’nun gâh hükümlerinin iptali ve yürürlüklerinin durdurulmasına karar verilmesi talebinin, Anayasa Mahkemesi tarafından esastan incelenmesine karar verilmişti.

CHP Ankara Saylav Yıldırım Kayaç dahi Muallimlik Meslek Kanunu’nun iptali için Anayasa Mahkemesi’nin kararı açıklanmadan uzman muallimlik ve başmuallimlik sınavlarının yapılmaması gerektiğini belirtmişti.

Kılıçdaroğlu: Bu akım politika kurumuna ders veriyor

İçişleri Bakanı Soylu’dan Kılıçdaroğlu’na ‘seçmen listeleri’ yanıtı

İçişleri Bakanlığı’ndan Kemal Kılıçdaroğlu’na davet

 

Share: