Kılıçdaroğlu, Samsun’da: “Tarihimizi İyi Bilirsek Geleceğimizi Daha Sağlıklı İnşa Ederiz”

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, grup toplantısı için geldiği Samsun’dahi Atatürk Evi’ni görüşme etti. Kılıçdaroğlu, yurttaşlara “Bu tarihi yaşatın, evlatlarınıza öğretin. Bizler birlikte öğreteceğiz. Eğer tarihimize erbap çıkarsak geleceğimize topluluk çıkarız. Tarihimizi gür bilirsek, geleceğimizi daha sağlıklı nesir ederiz. O nedenle bire bir ulusun, bire bir kentin tarihi, ayrımsız ilçenin tarihi bir zamanda benzeri ülkenin tarihi demektir” dedi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, haftalık kol toplantısı üzere CHP milletvekilleri ile bu arada Samsun’a geldi. Kılıçdaroğlu’nun dünkü Amasya programının peşi sıra bu sabahleyin önce adresi Havza ilçesindeki Atatürk Evi oldu. Kılıçdaroğlu burada alkışlarla karşılandı. Kılıçdaroğlu’nun gelişi sırasında takım ekibi İzmir Marşı çaldı. Kılıçdaroğlu, Atatürk Evi’nin kapısındayken benzeri yurttaş “Saraylar yıkılacak, ahali kazanacak” diye niteleyerek bağırdı. Kılıçdaroğlu yurttaşlara şöyle seslendi:

“Burada olmaktan, Toprak’bile olmaktan mutluyum. Sizin alaylı tıpkı tarihiniz var. Bu ülkeyi kurtaran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü burada sizler ağırladınız. 18 gün bağrınıza bastınız. 18 dönme Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kesim’üstelik konaklaması, kurtuluşun peş planını burada planlaması sizin açınızdan dahi Türkiye Cumhuriyeti Devleti açısından üstelik bizler açısından de vatandaş olarak serencam rütbe eke. Tarihinizin değerini bilin. Bu tarihi yaşatın, evlatlarınıza öğretin. Bizler dahi öğreteceğiz. Şayet tarihimize erbap çıkarsak geleceğimize cemaat çıkarız. Tarihimizi bol bilirsek, geleceğimizi henüz zinde nesir ederiz. O nedenle ayrımsız ulusun, bir kentin tarihi, ayrımsız ilçenin tarihi aynı zamanda tıpkı ülkenin tarihi demektir.”

Kılıçdaroğlu, Atatürk Evi’ni beyyine ve CHP’li milletvekilleri eşliğinde gezdi. Ziyaret sırasında bire bir hisse senedi insanı Kılıçdaroğlu’na “Mıntıka olmasaydı, ihtimal Cumhuriyet car edilemeyecekti, Kurtuluş Savaşı başlatılamayacaktı. Ama bizim çocukluğumuzda burada çokça sunturlu 25 Mayıs’ta bayram olurdu. Sonuç 10 yıldır bu namevcut oldu. İnşallah Reisicumhur olduğunuzda da Kesim’yı öne çıkartabilecek icraat yapmanızı istiyoruz. Havzalıların hakkının verilmesi geçişsiz” dedi.

Share: