Kilosu 1 lira! CHP’li Atakum Belediyesi, çiftçiden aldığı karpuzu vatandaşa sattı

Atakum Belediyesi ve Samsunspor lehtar gruplarının Samsun’un Bafra ilçesindeki lamba karpuzu üreticisine arkalamak için “Karpuz tarlada kalmasın” sloganıyla başlattığı ve 10 günde 400 titrem karpuzun yurttaşlara ulaştırıldığı dayanışma kampanyası sürüyor. Belediye ekipleri bu nöbet üstelik 30 ton karpuzu ilçesinin kırsal mahallelerine ulaştırıyor. Özören Mahallesi’nden başlayıp başka mahallelere taşınan kampanya ile karpuzlar yurttaşlara ulaştırıldı. Atakum Belediye Reisi Cemil Savran dahi çalışmalara katılarak hem destek oldu hem üstelik mahallelilerle görüştü.

“28 KIRSAL MAHALLEYE ULAŞTIRACAĞIZ”

Kestirmece on gündür Bafra karpuzunu tüketiciye aksettirmek için çalıştıklarını belirten Sarban, “Üç amacımız var. Birincisi yetiştirici emeğinin karşılığını alsın istiyoruz. İkincisi mütemmim mevsiminde kızgın karpuz yesin istiyoruz. Üçüncüsü da fiyatlar kendini dengelesin. Lamba Karpuzu kökünden koparıldıktan sonraları sunu çok 10 gün içerisinde tüketilmesi gerekiyor. Bu müddet içerisinde tüketilmezse çöpe gidiyor. Bizi üstelik harekete geçiren bu oldu filhakika. Bu süreçte kısaca 400 ton civarında lamba karpuzu vatandaşlara ulaştırıldı. 400 titrem karpuz geçmek, herkesin 10 kilogram karpuz aldığını düşünürsek 40 bin aileye karpuz ulaştırdık demektir. Bunu imdi Atakum’un biçim mahallelerinde yapmıştık. Demin de rustik mahallelerimizde yapıyoruz. Zaman Özören mahallemizdeyiz. Ferda Erikli ve bu civardaki kırsal mahallelerimizin tümüne, kestirmece 28 rustik mahallemize karpuzu ulaştıracağız.” dedi.

“TARIM PAYDAŞLARIYLA DİYALOGLARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ”

Üreticinin değerince karpuzunu satabilmesi amacıyla dayanışmanın büyüdüğünü belirten Savran, “Bu bire bir tesanüt eliydi. Samsun ve Türkiye fark etti. Tarımın hesapsızca yapıldığı da üreticiler ve ilgililer yoluyla ayırt edildi. Aynı bambaşka amacımız birlikte buydu ve gerçekleşti. Çarşamba hem üstelik Bafra ovalarında bundan ahir ürünlerde tüketiciye ulaştıracak olan paydaşlarla diyaloglarımızı sürdüreceğiz. Bafra ve Çarşamba ovalarında üretilen ürünleri tarladan değerince alacaklar ve halka fasit satacaklar. Karadeniz’e veya İç Karadeniz’e Adana’dan, Konya’dan, Antalya’dan karpuz, sebze, sonuç taşımayacaklar. Bafra’dan taşıyacaklar” diyerek konuştu.Share: