Kıran bölgesi amacıyla Erzincan’da yürütülen yardım çokluk faaliyetlerine müteveccih toplantı düzenlendi

Eşkal üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7,7 ve 7,6 şiddetinde kim depremler sonrasında Erzincan’da başlatılan arkalama toplama faaliyetleri ile ait yerine Ilbay Mehmet Kibrit başkanlığında güruh gerçekleştirildi.

AFAD İl Müdürlüğü Toplantı salonunda Vali Mehmet Aşıramento başkanlığında planlı toplantıya; Belediye Başkanı Bekir Aksun, EBYÜ Rektörü Prof. Dr. Atak Uzun, Vali Yardımcıları Mehmet Deniz Arabacı ve Yunus Emre Esas, İl Güvenlik Müdürü Kenan Kurt, İl Güllabi Komutanı J.Kd. Alb. Kağan Dedebağı ve ilgilendiren hava müdürleri, siyasi parti ve sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri ve mesleki odaların yöneticileri katıldı.

Ilbay Makas, toplantıda yaptığı açıklamada, 11 ili kapsayan iri benzeri depremin yaşandığını belirterek, bu nazik afette hayatını kaybeden vatandaşlara Tanrı’tan rahmet, yaralılara dahi acil şifalar diledi. Vali Çalma konuşmasının devamında, “Depremin ilk anından bu yana ilimizde akse merkezini oluşturduk. Bakanlığımızın ve AFAD Başkanlığımızın koordinesinde verilen görevleri bir bir yapmaya çalışıyoruz.

İş makinesi adına vilayetimiz, belediyelerimiz, İl Özel idaresi ve amme ağırlıklı koyulmak üzere 45 tane aksiyon makinesini tarafımıza bildirilen illere intikallerini sağladık. Bu iş makineleri görev sahamız olması nedeniyle ağırlıklı adına Malatya’üstelik çalışmalara başladı. Yine Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman illerine görevlendirilen personellerimiz oldu. Personel bağlamında kontrol kurtarma personelimiz başta tutmak için 437 personelimizi göreve yolladık. Bunun içerisinde açıkgöz, inanma ve keyif personellerimiz, kontrol istirdat timlerimiz, gıda arama timlerimiz var. Yine Birey Erzincan’ımızın bu işe ne kadar önem verdiğinin ispatı olan gönüllülerimiz var. ACAR Taharri Kurtarma, Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğümüzün AKUB ve İHH’nın ekipleri var.

Gine hür teşebbüs kuruluşlarımızdan kontrol istirdat ekiplerini bolgeye gönderdik. Sivilden da 83 kardeşimizi kontrol istirdat ekiplerine destek olmak yerine facia bölgesine sevk ettik.

Arama kurtarmaya bindi isnat etmek yerine bu Erzincan’ın güzelliğini gösteriyor.

İş makinesi olan hareket insanlarımız makinelerimizi alışmak istiyoruz, katkıda olmak istiyoruz diye aradılar. Bu bizim için büyük şenlik kaynağı oldu. Allah var etsin seçkin birini. Ticaret Odamız, Esnaf Odamız hem maddi bağlamda hem arkalama bağlamında hem de nakliyede kullanılacak kurgu desteği bağlamında kendilerinin istekleri oldu. Ego cemi Erzincan hesabına tüm Türkiye hesabına Erzincan halkına teşekkür ediyorum. Cenabıhak var etsin.

Erzincan deyince bildirme şişman depremi yaşamış, 1939 depreminde 30 binden aşkın martir vermiş bir kentimiz. Dolayısıyla acının hangi söylemek olduğunu biliyor. Depremin hangi söylemek olduğunu biliyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın irade ve talimatları doğrultusunda. Yaraları bir an ilk saralım diye arkalama kampanyası başlatıldı. Depremin geçmiş anından itibaren AFAD açmış olduğu hesaplarda maddi yardımları doğrusu topluyor. Ayni yardımlar noktasında dahi vatandaşımızın ne yapabiliriz diyerek bizlere talepleri oldu. Bu yardımı da toplamak yerine tıpkı araya geldik. Depremi zinde birlik illerimiz ve vatandaşlarımızla dertleneceğiz. Bölgede kâin ve görevlendirilen bakanlarımız ve valilerimiz ile koordineli benzeri şekilde bu çalışmaları yürüteceğiz. Geri hemen 5 tır arkalama toplandı. Devamı de var. Erzincan halkı çoluğunun çocuğunun rızkında keserek hangi yapabiliriz diye milletimizin derdi ile dertleniyor. Bu Türk Milletinin bildirme nazik hasleti olan angajman ve beraberliğin tezahürüdür. Ne büyüklüğünde teşekkür etsek azdır. Fırıncılar odası, Kızılay Yazıhane Başkanlığımız, 3. Kalabalık Komutanlığımız ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz yoluyla savsaklamak ihtiyacının giderilmesi amacıyla değişik tekâlif var. Bu organizasyonu yapacağız. Halkımızın gösterdiği bu bağlanak ve beraberlik, bu yaraları tez zamanda saracağımızı gösteriyor. Allah birliğimizi beraberliğimizi daima etsin. Sunma güdük zamanda ve yer acul şekilde neleri bölgeye ulaştırabiliriz onun planlamasını yapacağız. Sarsıntı felaketi ile yüz yüze gelmeden geçmiş ilimizin kurtuluşunun 105. Sene dönümü münasebetiyle haddinden fazla şümullü aynı izlence hazırlamıştık. Sarsıntı sonrası bunun sanatsal kısmını iptal ettik. Sadece Betik Fuarı, Mevlid ve Temas Umum kalsın manevi boyutu kalsın hem bile zelzele şehitlerimize dulalar edelim diyerek düşündük. Fakat ayni arkalama cem işi hasıl olunca mektup fuarı kısmını de tağyir yazar betik fuarı üzere kurduğumuz çadırı bu ayni yardımlar amacıyla cem alanı adına belirledik. Amma hem Mevlidimizde hem birlikte Bağlantı Cemimizde bize bu vatanı kanlarıyla canlarıyla yurt etmiş şühedayı anacağız. Hem bile depremzede kardeşlerimize dualar edeceğiz. Bölgede bizden matlup su, battaniye, ısıtıcı ve azık maddeleri bunlara ağırlık vereceğiz.

Allah bu angajman ve beraberliğimizi sürekli etsin niyazı ve temennisi ile Aziz Milletimize eski olsun dileklerimizi iletiyoruz.” dedi.

Ilbay Hırsızlık marifetiyle yapılan açıklamanın peşi sıra Erzincan’birlikte devam fail yardım toplama faaliyetleri ve toplanan yardımların kıran bölgesine gönderilmesi karşı toplantıya katılanlar ile değerlendirmeler yapıldı. – ERZİNCAN

Share: