Kırıkkale’de 1324 kişiye sıhhi imdat eğitimi verildi

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Gaye Ağırtaş, 2021-2022 yılları içerisinde kentte 1324 kişiye ilk yardım eğitimi verildiğini bildirdi.

Ağırtaş, Dünya İlk Arkalama Günü zımnında yaptığı mukayyet açıklamasında, hayatın rastgele döneminde ve her ortamda, ilçe ve hastalanma riskinin bulunduğunu belirtti.

Bu durumlarda müdahalede kâin kişilerin ilk yardım eğitimi almış olmalarının, yaşamın sürdürülmesi, sakatlanmaların önlenmesi ve iyilik sürecinin kısaltılmasında belirleyici alengir oynayacağına dikkati calip Ağırtaş, şunları kaydetti:

“Ülkemizde karı yahut aksiyon zarfında meydana gelen davranışlar, gidiş geliş kazaları veya natürel afat nedeniyle haddinden fazla sayıda vatandaşımız yaşamını kaybetmekte evet birlikte sakat kalmaktadır. Bu gibi durumlarda görüngü yerinde herhangi bir antlaşma aynı esenlik görevlisi olamayacağı amacıyla olaydan etkilenen ya üstelik ortamda mevcut kişilerin yapacakları ilk yardım uygulamaları önem taşımaktadır. Bu kapsamda, 2021-2022 yılları içerisinde 204 kişiye sıhhi imdat bilgilendirme eğitimi, 786 kişiye sertifikalı esas ilk yardım eğitimi ve 334 kişiye ise esas ilk yardım güncelleme eğitimi almak üzere 1324 vatandaşımıza yetişek verilmiştir.”

Share: