Kırıkkaleli çiftçilere evlat ve günahsız kovanı desteği

Kırıkkaleli çiftçilere nesil ve saf kovanı desteği

KIRIKKALE – Kırıkkale’üstelik çiftçilere makarnalık ve ekmeklik buğday tohumu dağıtıldı. Üreticilere da münezzeh kovanı ve bal halis makinesi desteği verildi.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı ile KOP Nahiye Kalkınma İdaresi destekleriyle Kırıkkale Valiliği koordinesinde İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü yoluyla 915 çiftçiye, 270 ton sertifikalı ekmeklik ve makarnalık buğday tohumu dağıtıldı. Üreticilere da temiz kovanı ve bal süzme makinesi desteği verildi. Törende mütekellim Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, ekincilik sektörünün genişlik önemli ve en eleştiri sektörlerin başında saha aldığını söyledi.

İnsanoğlunun artağan topraklara, gıdaya ve nimete yayılmak amacıyla birbirleriyle cidal ettiğini ve hicret etmek yerinde kaldıklarını rapor fail Tekbıyıkoğlu, “Bizim zarfında Türk devleti süresince tarım alanı çokça kıymetli alandır. Biryandan Baykarlar biryandan Bayraktarlar gökyüzünde süzülürken, biryandan TOGG’lar bizim karayollarımızda hayalet alırken, biryandan de çiftçiliğimizi ve tarımımızı yükseltmek amacıyla elimizden geleni yapacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Tekbıyıkoğlu, “Valiliğimizin, KOP idaremizin ve tıpkısı zamanda bakanlığımızın da desteğiyle 2022 yılının başında kısaca 250 çiftçimizi destekledik. Şimdide bile 265 üreticimize 125 ton sertifikalı makarnalık buğday tohumu dağıtacağız ve 5 bin dönümlük alanda birlikte ekimini gerçekleştireceğiz. Gine nitelikli ve verimli ekmeklik buğday yetiştiricinin yaygınlaştırılması projesiyle birlikte 650 üreticimize 145 titrem sertifikalı ekmek tohumunu dağıtacağız. Yani bin üreticimizi desteklemiş olacağız” diye niteleyerek konuştu.

Arıcılığın de eşsiz aynı düz olduğunu tamlayan Tekbıyıkoğlu, “Arılar tabiatın adeta işçileri. Arıları yeryüzünden çektiğimiz devir nerdeyse gusto tek vazifesini tamamlayamıyor. O yüzden valiliğimiz ve KOP idaresinin dahi destekleri oldu. Mefret tıpkısı miktarda birlikte kovanı bütün bu arada dağıtacağız” dedi.

Share: