Kırmızı bültenle aranan banka dolandırıcısı Türkiye’ye iadeli ediliyor

İsveç’te online iz eden Samnytt gazetesi, İsveç’mağara Türkiye’ye dolandırıcılık suçundan iade etmeye hazırlandığı kişinin 35 yaşındaki Okan Kale olduğunu yazdı.

Kermen’nin 2010-2011 yıllarında Türkiye’de 3 bankaya müteveccih kart dolandırıcılığıyla suçlanması zımnında İsveç’e kaçtığı dökme haberde, Kale’nin Haziran 2012’üstelik korunma başvurusunun reddedildiği ve buradan İtalya’ya geçtiği kaydedildi.

Kermen’nin İtalya’dahi 2 yıl eğreti sığınmacı oturum kartı aldığı ve 2016’bile İsveç’e gelerek kendisinden 23 yaş balaban İsveçli biriyle evlendiğine ilgi çekilen haberde, Kale’nin bu dünyaevi sayesinde İsveç’te yerleşme ve çalışma izni aldığına işaret edildi.

Ilk Teşrin 2021’da Ankara’nın Interpol aracılığı ile İsveç makamlarıyla temasa geçtiği vurgulanan haberde, Kermen’nin bu tarihte yakalanarak hapse atıldığı anlatım edildi.

Türkiye’ye iadeli edilmemek için din değiştirerek Hristiyanlığa geçtiği öne sürülen Kermen’nin ismini bile Johan Gustavsson adına değiştirdiği belirtildi.

“EFDAL MAHKEME İADE İÇİN BİR ENGEL OLMADIĞINA KARAR VERDİ”

İsveç ihtişam televizyonu SVT’nin haberinde, Türkiye’nin ayyarlık suçundan al bültenle aradığı 35 yaşındaki aynı kişinin Türkiye’ye iadeli edilmesine karar verdiği kaydedilmişti.

Yargıtayın kararını değerlendiren İsveç Doğruluk ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson, bunun rutin bire bir ebat olduğunu söylemişti. Johansson “Efdal Murafaa durumu rastgele zamanki kabilinden inceledi ve iade amacıyla bire bir engel olmadığına karar verdi” şeklinde konuşmuştu.

söz konusu kişinin Türkiye’de 14 yıl mapus cezası bulunduğu aktarılmıştı.

Çavuşoğlu’ndan İsveç ve Finlandiya açıklaması

 

Biden İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği amacıyla izin belgesini imzaladı 

 

Share: